Az Aviva Életbiztosító elnök-vezérigazgatója
Életciklus
„A TKM az életbiztosítók transzparenciát célzó önszabályozásának első fontos lépése, ezért az Aviva Életbiztosító örömmel csatlakozott a kezdeményezéshez. Bevezetése közös érdekünk, ezzel az önszabályozással a magyar pénzügyi szektor egy lépéssel az uniós elvárások előtt jár. A költségtranszparencia megteremtése ugyanakkor önmagában nem elegendő, hiszen egy értékesítő csak akkor teremt értéket, ha nem kizárólag az eladásra koncentrál, hanem végigkíséri ügyfelét a szerződés teljes futamideje alatt. Éppen ezért lényeges, hogy a tájékoztatás ne csak az értékesítés időszakára terjedjen ki, hanem kövesse végig a termék életciklusát. A biztosítási szektor önszabályozásának következő lépése az értékesítési folyamat és az ügyfél-tájékoztatás standardizálása lehet.”
Zatykó Péter
Az Aegon Magyarország Zrt. vezérigazgatója
Szolgáltatás
„A fogyasztók védelme szempontjából mindenképpen üdvözlendő lépés a megtakarítási termékek transzparenciájára való törekvés. Azonban nem a TKM az egyetlen tényező, amelynek alapján dönteni kell. A termékek szolgáltatására szeretném felhívni a figyelmet, hiszen ennek díja költségelemként szerepel a mutatóban. Egy biztosítás TKM-értéke attól is nagyobb lehet, ha nem csupán balesetre, hanem bármely okú halálra szóló védelmet tartalmaz, valamint ha ennek a mértéke jelentősebb. A TKM bevezetése valóban elindíthat egy átlagköltség-csökkenést, de továbbra is lesz létjogosultságuk a magasabb TKM-ű, ugyanakkor az ügyfelek számára esetlegesen nagyobb értékű, jelentősebb kockázati tartalmú, illetve rugalmas, »mindentudó« termékeknek is.”
Fábián Attila
A Groupama Garancia Biztosító élet- és bankbiztosítási vezérigazgató-helyettese
Pozitív megítélés
„Fontos előrelépésnek tekintem a TKM bevezetését, hiszen ezzel növekszik a biztosítási termékek átláthatósága, ügyfeleink könynyebben, egyetlen mutató segítségével tudják értelmezni a biztosításhoz kapcsolódó költségeket, így még megalapozottabb döntést hozhatnak arról, hogy valóban az adott biztosítás, annak szolgáltatásai és költségei nyújtják-e számukra a leginkább megfelelő választ igényükre. Ezáltal még elkötelezettebbekké válhatnak a kiválasztott megoldással kapcsolatban, és kisebb eséllyel adják fel hosszú távú megtakarítási terveiket. Szerintem mindezen hatások a biztosítási szakma pozitívabb megítéléséhez is hozzájárulnak, hiszen ez az EU-elvárások előtt haladó önszabályozás a hazai pénzügyi szektorban is előremutató példának számít.”
Kisbenedek Péter
A Magyar Biztosítók Szövetségének elnöke
Költségcsökkenés
„A TKM mutató segítségével az egyes társaságok unit-linked életbiztosítási termékeinek a költségszintje összehasonlíthatóvá válik, ezáltal az ügyfelek megalapozottabb döntést hozhatnak a biztosítási termékek vásárlásakor. A TKM bevezetése több irányból is tisztíthatja a képet a biztosítási szektorban, azaz segít abban, hogy az ügyfélorientált termékek részesedése növekedjen a piacon. Egyrészt a fogyasztói igények várhatóan az alacsonyabb költségszintű termékek, szereplők irányába mozdulnak, és ez tendenciájában elindíthat egy valós átlagköltség-csökkenést, amely meggyorsítja a versenyképességi fejlődést. Másrészt a rövidebb tartamú szerződéseknél nagyobb lesz a mutató értéke, így az sem kizárt, hogy a hosszabb futamidők felé tolódik el a piaci átlagtartam.”
Farkas Ádám
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnöke
Önszabályozás
„A jogszabályi keretek és a PSZÁF fogyasztóvédelmi közzétételei mellett alapvető fontosságú, hogy a piac szereplői önszabályozó eszközökkel is erősítsék az ügyfelek biztonságát. Jó eszköz erre a befektetéshez kötött életbiztosítások költségmutatója vagy a lakossági hitelező intézmények által nemrég aláírt magatartási kódex. A felügyelet jelenleg is rendszeresen publikálja a befektetési alapok teljes költséghányad-mutatóját, a hitelintézetek konstrukcióinak teljes hiteldíjmutatóját, s a törvényi költségkorlátok megjelenéséig ugyanezt tette a pénztárak ügyfelekre jutó díjterhelése kapcsán. Ezért is üdvözlendő, hogy a biztosítási piac szereplői arra az elhatározásra jutottak, hogy összehasonlíthatóbbá teszik a unit-linked életbiztosításokat.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.