Nőtt az esély
„A Monetáris Tanács külső tagjainak nyilatkozatai alapján az elmúlt napokban valamelyest nőtt a kamatcsökkentés esélye, de alapforgatókönyvünk szerint csak a negyedik negyedévben, az IMF-tárgyalások lezárása után kerülhet erre sor. Az átlagos infláció 2013 második feléig várhatóan nem csökken a jegybanki célszint alá annak ellenére, hogy a recesszió miatt bér- és keresleti oldalról nem várható inflációs nyomás. Az elmúlt hónapokban közzétett jegyzőkönyvek arra utalnak, hogy a csökkentés döntően a kockázati megítélés javulásának függvénye. Ehhez viszont meg kell állapodni az IMF-fel. Mivel az álláspontok egyelőre meglehetősen távol vannak egymástól, elhúzódó és nehéz tárgyalásokra számítok.”
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője
Magyar kártya
„Igaz ugyan, hogy a júliusi – és esetleg még néhány azt követő – kamatdöntő ülést a külső tagok nyilatkozatai után a korábbinál nagyobb figyelemmel kíséri a piac, a kamatcsökkentésnek azonban véleményünk szerint még nem jött el az ideje; úgy látjuk, az alapkamat az év végéig nem változik. Az inflációs kilátások a 2013 elején induló új adók miatt tovább romlottak, az ország kockázati megítélése érdemben nem változott. Az EU–IMF-tárgyalásokon időhúzásra számítunk: amíg nincs „pénzügyi Armageddon”, addig a megállapodás politikai költsége a kormány szempontjából nagyobb, mint a haszna. A delegáció „magyar kártyát” játszik majd, melynek a lényege, hogy a játszma minél tovább tartson.”
Boros Imre közgazdász
Most nincs esély
„Miközben a világ jegybankjai sorra csökkentik az alapkamatot – monetáris politikai eszközökkel is igyekezve lendületet adni a gazdaságnak –, addig az MNB, mely a válság kirobbanása után rendkívüli emelésekkel 10 százalék fölé emelte az irányadó rátát, bennragadt a magas kamatperiódusban. A jelentős devizatartalék miatt a jegybank kényelmessé vált, és még a minimális csökkentési lehetőségeket is elmulasztotta. Ha az európai trendeket követtük volna, akkor már 3,5–4 százalékos lehetne a kamat, most azonban komolyabb vágásra nincs lehetőség. Erre leghamarabb 2013-ban kerülhet sor az új jegybanki vezetés alatt, amennyiben az év második felében lejáró hitelek újrafinanszírozása biztosítottnak tűnik.”
Tatha Ghose, a Commerzbank senior elemzője
Csökkenhet
„Nem csak Magyarországon nyílt lehetőség az alapkamat csökkentésére, de más, hasonlóan nagy hozamú piacokon, például Törökországban is. A piac számít is a kamatvágásra. Az IMF-tárgyalás nem lesz zökkenőmentes, senki nem vár gyors megállapodást, de egyelőre nem ez a fő piacmozgató: az állampapírok hozama nem csupán Magyarországon, de más, a magyarhoz hasonló piacokon is csökken, ami döntően a globális környezet változásának tudható be. Ha viszont az agresszív fiskális élénkítés következő szakasza olyan országokban is elindul, mint Kína, az a hozamesés trendjét ismét megfordíthatja. Előrejelzésünk szerint Magyarországon az év végéig 50–100 bázisponttal csökkenhet az alapkamat.”
Peter Attard Montalto, a Nomura elemzője
Októberben
„A Monetáris Tanács egyelőre nem csökkentheti a kamatot; amíg nincs megállapodás az EU–IMF-hitelről, addig a kamatprémium is védi a forintot. Az október közepére várható megállapodás után azonban a külső tagok vezényletével agresszív kamatvágás-sorozat következhet, aminek eredményeként 2013 első negyedévének végére 5 százalék körüli szintre csökkenhet a ráta. Mindez annak ellenére, hogy álláspontom szerint a tárgyalások lezárása után sem nyílik tér monetáris lazításra. A megállapodás hatása várhatóan rövid lesz, az infláció a következő másfél évben probléma marad, 2014-ben pedig választási év lesz választási költségvetéssel: mindezek a monetáris szigor fenntartása mellett szólnak.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.