Hogy ezt a legtöbben nem érzik, nem vitás. Ha csupán a legnagyobb exportőrök sok megrendelést tudtak teljesíteni az első negyedévben, már az is megránthatta a mutatót. De az is kiderülhet utólag, hogy csak a készletnövekedés volt az ok.
A legfontosabb kérdés, hogy milyen állapotban van a gazdaság, és főleg, hogy milyenek a kilátások. Ugyanaz az út áll előttünk, mint Portugália vagy Görögország előtt, akik huszonöt évnyi EU-tagság alatt a borzalmas mennyiségű támogatás ellenére is alig jutottak előrébb? Vagy járhatjuk az írek útját is, akik rendezték soraikat, és lehagyták a régi tagországokat gazdasági fejlődésben? Egyetlen adatból, de a válság miatt még a tendenciából is nehéz egyelőre kiolvasni a választ. A jelenlegi állapotunkról könnyebb értékelést adni: sérülékeny – mondja mindenki summázva.
Csakhogy mi már túl vagyunk mindenen, amin lehetett: négy év folyamatos megszorításon, amit a végén a külpiacok bezuhanása fűszerezett meg. Lehet, hogy ez később túlzott optimizmusnak bizonyul, de innen már tényleg nincs lejjebb. Emlékeztet a helyzet a 90-es évek közepére, csak akkor a külpiacaink zsugorodtak évekig, és egy jelentős költségvetési kiigazításon estünk át. Most a legfontosabb, hogy – ha nem rontjuk el megint, akkor – felállhatunk a szégyenpadról, ami már önmagában is pozitív impulzust adhat a gazdaságnak. Mert a mindent elárasztó pesszimizmus hat az üzletre is. Ha nincs meg a bizalom, a kiszámíthatóság, akkor az értékek egy része elvész, illetve nem is termelődik meg. Jót tenne nekünk ebből a szempontból az is, ha nem itt lenne utoljára euró, és kis jóindulattal erre utaló jeleket is fel lehet fedezni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.