Azt mondják, egy adó akkor jó, ha igazságos és méltányos. A hazai pénzügyi intézetekre kivetett közteher viszont, ahogy múlnak az évek, egyre kevésbé teljesíti ezeket a kritériumokat. A mértékéről már sokan elmondták, hogy nagyon magas, kezdetben is hatalmas érvágást jelentett például a bankszektornak a mérlegfőösszeg mintegy 0,45 százalékát kitevő közteher. A bankok mérete időközben csökkent a hitelezés visszaesése és a végtörlesztés miatt, az adóalapot viszont még mindig a 2009-es számok adják, így most már 0,5 százalék fölött lehet a mérlegfőösszeg-arányosan kivetett teher.
A legnagyobb probléma persze nem az, hogy a szektorra kivetett adók valamelyest nőttek, hanem az, hogy a növekmény nem egyformán érinti az egyes piaci szereplőket, így nem tűnik arányosnak és versenysemlegesnek sem. A közteher azoknak fáj egyre jobban, akik nem tudnak növekedni, nehezen veszik fel a versenyt a többiekkel, míg a nyereséges, eleve jobban álló, vagy eleve szerencsésebb helyzetből induló piaci szereplők előnyhöz jutnak általa. Azok a hitelintézetek, amelyek annak idején kimaradtak például a deviza jelzáloghitelezésből, és sikerült növekedniük, arányaiban véve többnyire kevesebbet, amelyek viszont veszteségesek, és mérlegleépítésre kényszerülnek, többet fizethetnek a költségvetésbe.
A devizahitelező bankokat persze lehet felelőtlenséggel vádolni, de ugyanilyen igazságtalan a vagyonkezelőknél is. Azok, amelyek annak idején hatalmas magán-nyugdíjpénztári megtakarításokat kezeltek, majd a visszalépések miatt elveszítették ezt a portfóliót, a mai napig fizethetik a különadót az államosított vagyon után, amelyen egyébként azóta már az államnál is túladott, elköltötték az államadósság csökkentésére, illetve folyó kiadásokra. Jól járhatnak viszont a négy évvel ezelőtti alappal azok a cégek, amelyeknek nem voltak ilyen megbízásaik, az elmúlt hónapokban viszont sok milliárd forintnyi lakossági megtakarítást gyűjtöttek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.