A tegnapi bejelentéssel nyilvánvalóvá vált: a kormány e dilemmát a kasszatagok nyakába varrta. Amellett ugyanis, hogy a tervek tulajdon- és alanyi jogokat sértenek és alapvető jogelvekkel mennek szembe, magában a kormányzati logikában is van egy csavar. Ha abból a szemszögből nézzük a fejleményeket, hogy a második pillér teljes vagyona valójában a tb-kasszából hiányzik, „köszönhetően” az elhibázott 98-as reformnak, mi sem helyesebb a tömeges visszalépésnél.
Ezzel helyreáll a szolidaritási elven működő tb-szisztéma, amikor is a járulék egésze a jelenlegi nyugdíjakat finanszírozza. Aki pedig ebből „önző módon” kivonja magát, az időskorában szintén ne számítson a közösség szolidaritására – üzeni a kabinet. Ám e logika szerint a 24 százalékot a kaszszatagok után nem kellene befizetni, márpedig erről szó sincs. Vagyis azt a dilemmát, hogy az állam oldalán hiányzik valahonnan a pénz, lecseréltük arra, hogy a jövőben a kaszszatagok oldalán mutatkozik komoly mínusz.
Hárommillió ember választási lehetősége így csupán annyi: az ellátás reménye nélkül fizetnek tb-járulékot, vagy szemet hunynak megtakarításuk „elközösítése” felett. Ez viszont nem „nyugdíjmentés”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.