Történelmi csúcs közelébe, 84,6 százalékra emelkedett a GDP-arányos államadósság az idei első negyedév végén. Ez 5,4 százalékpontos adósságnövekedés három hónap alatt. Nem is nagyon lehet csodálkozni az államadósság emelkedésén, hiszen a forint nagyot esett az időszakban, miközben a kormánynak is vissza kellett tölteni a tavaly év végén lecsökkentett tartalékokat. Szükségük is volt akkor a tartalékok minimalizálására, hogy éves alapon csökkenést tudjanak kimutatni.
A 84,6 százalékos GDP-arányos ráta mindössze egyetlen százalékponttal alacsonyabb a 2010 második negyedévi történelmi csúcsnál, amikor a forint meredek esése miatt nőtt az adósság.
Az államadósság elleni háború – az adatsort tekintve – legjobb indulattal is csak döntetlenre áll, hiszen már 2009 elején is 80 százalék felett volt a mutató, és azóta sem tudott tartósan csökkenni. Vagyis a második Orbán-kormány stabilizálta az államadósságot, igazi eredmény mégis az lett volna, ha a nyugdíjpénzek elköltésével érdemben csökkenteni tudják. Így pedig inkább úgy tűnik, hogy vesztésre áll a háború.
A bruttó adósságnál kevésbé tartják fontosnak a piaci szereplők a nettó tartozást, de ez is fontos információkat hordozhat. Ha az állam kötelezettségeit a vagyonával csökkentjük, akkor mindössze 64,6 százalékos GDP-arányos (nettó) adósságmutatót kapunk. Három évvel ezelőtt viszont még tíz százalékponttal alacsonyabb volt a nettó adósság – a nyugdíjpéntek de facto államosítása után –, és a négy évvel ezelőtti szinthez képest sem láthatunk csökkenést. Sőt, korábban soha nem volt 64 százalék felett a nettó adósság.
Már a Nemzetgazdasági Minisztérium sem várja, hogy nagy diadalt aratnak az adósság elleni harcban. Az áprilisi konvergenciaprogram szerint a tavalyi 79,2 százalékról 2015 végére 78,9 százalékra csökken az adósság. Ez viszont testvérek közötti is statisztikai hibahatáron belüli érték.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.