Egy napja ízlelgetjük a mondatot: „az ideológiai központú külpolitikai vonalvezetést a félnótás országok számára találták ki az okos országok.” Orbán Viktor fogalmazott így a külképviseleti vezetők előtt, amikor arra szólította fel őket: Magyarország képviseletét a nemzeti érdekek szem előtt tartásával és elsősorban gazdasági szempontból lássák el, ahogy a budapesti kormány is ilyen szemmel tekint a külpolitikára.
A gombhoz a kabátot – mondhatjuk, hiszen a külgazdasági terület (újbóli) Külügyminisztériumhoz csatolása ennek az irányvonalnak az erősítését jelezte. Tegnap azonban ennél több is kimondatott: az, hogy a gazdasági érdekekre hivatkozva nem csinálunk gondot abból, ha partnereink semmibe veszik a demokratikus értékeket. Mert ha az Egyesült Államok adósságát finanszírozhatja Kína – fogalmazott a miniszterelnök –, miért probléma az, ha mi diktatúrákkal barátkozunk – tehetjük hozzá mi.
A gond csak az, hogy ezek a barátságok olyan nyugati országoknak a kedvét is elveszik Magyarországtól, amelyek számára kézenfekvő lenne üzletelni velünk. Csakúgy, mint a kormány politikájának más, mára fixnek tekinthető elemei, az „igazságos közteherviselés” jelszóval a kiszámíthatatlan adópolitika, a „nemzeti érdekérvényesítés” címén az EU-val szemben folytatott állóháború, a „fogyasztók érdekében” tett, néha minden gazdasági racionalitást nélkülöző államosítások.
Abban egyetértünk a miniszterelnökkel, hogy a fő cél a munkahelyteremtés – legfeljebb hozzátesszük, hogy a piaci szférában, normális fizetésért –, abban is, hogy ennek egy olyan országban, mint hazánk, egyik legfontosabb eszköze a külföldi működőtőke. Ám ahogy az Európai Unióval szemben nem működik az a taktika, hogy a forrásokat elvárjuk, az értékek és a kötelezettségek azonban terhesek a számunkra, úgy az sem kifizetődő stratégia, hogy a demokrácia megkérdőjelezésével jár „gazdasági érdekeink” képviselete.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.