A bürokratikus, kiszámíthatatlan üzleti környezet mellett az euróban kifejezve kiemelkedő ütemben növekvő bérek is rontották relatív pozíciónkat. Az elmúlt két évben azonban egyrészt a fizetésemelések is visszafogottabbak voltak, másrészt a forint is nagyot gyengült, így ismét versenyben vagyunk.
A saját bőrünkön tapasztaltuk meg azt, amit korábban többnyire elméleti szakemberek emlegettek csak: az árfolyam kiegyenlítő szerepét. Bebizonyosodott, hogy tartósan senki sem hagyhatja figyelmen kívül a piaci logikát.
Most tehát hátradőlhetünk, mert minden megoldódott magától. Vagy azért ennyire talán mégsem jó a helyzet? Mintha ugyanazon az úton indulnánk el megint, amely végül a válság előtti válságba sodort minket. A vállalkozási feltételek nagyjából olyan kiszámíthatók most is, mintha 89-et írnánk, a hazai cégeknek nemhogy évtizedekre, de hónapokra is nehéz tervezniük. Eközben egyre kiszolgáltatottabbakká válunk a külföldi tőkének, amely egy ideig képes a növekedés illúzióját kelteni, azonban a széljárás pillanatok alatt fordulhat.
A jelszavakban nincs hiány most sem, de az a növekedési stratégia, amelyet a kormány hangoztat, egyelőre alig köszön vissza a konkrét lépésekben. Ami igazán ösztönözné a vállalkozókat, az adminisztratív terhek érezhető csökkentése, amelyről még most sem tudunk részleteket. Ezt pedig aligha feledtetik a kétes fenntarthatóságú adócsökkentések.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.