Nos, ilyesmire aligha fecsérli a drága idejét a német kancellár, van neki épp elég gondja az euróövezet válságának megoldásával. Tisztában van vele ugyanis, hogy mi az ok és mi az okozat. A magyar kormány más stratégiát követ. Szeretné felfedni, kik azok a sötétben bujkáló spekulánsok, akik nem ismerik el a magyar gazdaságpolitika eddigi eredményeit, akik romba döntik a forintot, felhajtják az állampapírhozamokat, és akik „visszapofozzák” Magyarországot a Nemzetközi Valutaalap igája alá. Ha megtudják, nyilván rögtön könynyebb lesz mindenkinek.
De ez még nem minden. Van „ellenség” itthon is, épp elég. Például a bankok. Amelyekkel úgy békülne a kormány, hogy látványos kartellvizsgálatot indíttat ellenük „összehangolt” kamatemelés gyanújával. Félreértés ne essék, a versenyhatóságnak joga és kötelessége kivizsgálni, hogy történt-e törvénysértés, a bankoknak pedig — harcias közlemények nélkül — állniuk kell elébe. A vád azonban első látásra igencsak gyenge lábakon áll, hiszen a külső körülmények megváltozására nem egyformán reagáltak a pénzintézetek. Mindegy, a politika az eredménytől függetlenül már így is elérte a célját.
Jól látható, hogy a bűnbakkeresésre van igény. És ez még csak nem is magyar sajátosság. Az euróövezet bajba jutott országaiban a korábban felelőtlenül kormányzó politikai elitek előszeretettel állítják be magukat áldozati bárányként. Sőt, Washington vagy Párizs sem fukarkodik például a hitelminősítő intézetek bírálatával. Az eltérés az arányokban van. Az a kormány ugyanis, amely nem képes józanul felmérni a lehetőségeit, és a problémák megoldása helyett inkább ellenségképeket gyárt, lassú agóniára ítéli országát. Lehet választani: a görög és olasz útra lépünk, vagy a cseheket és a lengyeleket követjük.
(Kigészítés: a cikk megírása óta a következő események történtek. Az Országgyűlés döntése nyomán a munkaadók 7,5 millió forintig adómentesen nyújthatnak vissza nem térítendő támogatást dolgozóiknak a devizahitelek végtörlesztésére, a kormány pedig decembertől ismét kilakoltatási moratóriumot rendelt el. Ezzel megszegte a bankoknak tett november eleji ígéretét, mely szerint a most folyó egyeztetések ideje alatt nem lesz újabb egyoldalú kormányzati lépés. A Moody’s csütörtök éjjel bóvli kategóriába sorolta a magyar adósságot. A Nemzetgazdasági Minisztérium válaszközleménye szerint a döntésnek nincs alapja, és az ellenünk folyó támadás része. A forint gyengült, az állampapírhozamok emelkedtek. G.Cs.)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.