Ami több szempontból is örvendetes tény: az elégtelen belső megtakarítások miatt a külföldről beáramló tőke fontos a beruházások és a növekedés felpörgetéséhez; a döntően exportra termelő cégek javítják a külső egyensúlyt, és támaszt jelentenek a forintnak is; modern, versenyképes technológiát hoznak, és a hazai kutatás-fejlesztésben is húzóerőt jelentenek. Külön öröm, hogy az ilyen zöldmezős befektetések állami támogatásának intenzitása évek óta folyamatosan csökken, tehát – a korábbi gazdaságpolitikai hibák ellenére – önmagában is vonzónak számít az ország.
Ez azonban csak az érem egyik oldala. Miközben sokan sokat beszélnek arról, hogy a külföldi működő tőke jótékony hatása szép lassan „lecsorog” az egész gazdaságba, ennek jelei egyelőre kevéssé látszanak. Jó néhány multi továbbra is egyfajta szigetként működik Magyarországon, a helyi beszállítói kapcsolatokban rejlő lehetőségek sokszor kihasználatlanok.
A külföldi cégek magasabb termelékenységük folytán fajlagosan jóval kevesebb munkaerőt foglalkoztatnak (bár azt legalább többnyire legálisan teszik). Exportorientációjuk folytán pedig hatásuk a belső keresletre és így a költségvetés bevételeire is szerényebb, mint kisebb, hazai társaiké.
Az úgynevezett multiplikátor hatást fokozhatná a nagyobb arányú belföldi beszállítás ösztönzése a külföldi beruházások támogatásánál. Ha azonban a hazai kkv-k nem rendelkeznek megfelelő tőkével, szaktudással, olcsó hitellel és képzett munkaerővel, viszont belefulladnak az adminisztrációba és a bérterhekbe, akkor képtelenek lesznek élni a lehetőséggel. Versenyképességük javítása ezért legalább akkora – ha nem nagyobb – kihívás, mint az óriások becsalogatása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.