Sőt, még mostanában is egyre csak újabb recessziós hullámról, a konjunktúra kifulladásáról lehet hallani. A pesszimista hangok mindig nagyobb közönségre találnak, ugyanakkor a legtöbb szakértő egyáltalán nem tartja valószínűnek egy második válság kialakulását. Sokat hallani mostanában, hogy a magyar export a kitűnő formát mutató német kivitelre kapaszkodott fel, amely pedig Kína növekedését lovagolja meg, és ez utóbbi kifulladóban van. Tragédia: 11 százalék helyett csak 9-cel fognak növekedni.
A jegyzethez kapcsolódó cikk itt olvasható!
Biztató az export szempontjából a sok bejelentett autóipari beruházás és bővítés is. Ezek a vállalatok túlnyomórészt kivitelre termelnek majd, ezzel a következő évek bővülését már most megalapozzák. Az elmúlt években elszoktunk attól, hogy ezek az óriáscégek hazánkat választják ki befektetési céljaikra, az EU-csatlakozásunkat követően – a Mercedes előtt – szinte csak a Hankook betelepülése volt kiemelkedő zöldmezős beruházás, azt is munkaügyi problémák árnyékolták be. Most viszont változni látszik a megítélésünk: egyre kevésbé kezelnek minket fekete bárányként, ebben persze annak is volt szerepe, hogy a korábbi sztár, Szlovákia a válság során sokat veszített versenyelőnyéből.
Legfeljebb amiatt lehet egy kicsit rossz érzésünk, nehogy a történelem megismételje önmagát, és a látványos exportalapú növekedés illúziójára alapozva azt higgyük, eljött a Kánaán. Hiába lesz akár 5-6 százalékos is a GDP-növekedésünk, ha ennek haszna úgy kikerül az országból, mint a halak a Marcalból. Jó lenne, ha a magyar vállalkozások is ki tudnák venni a részüket a fellendülésből, nem úgy, mint az elmúlt évtizedben. Ehhez nem is kellene sok, csak végre egy kis kiszámíthatóság: elsőként a húzd meg-ereszd meg politikával kellene végérvényesen szakítani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.