Mi kell ahhoz, hogy a magyar kis- és középvállalkozások tömegesen kezdhessenek el új munkahelyeket létesíteni? Két dolog: versenyképes tárgyi és személyi feltételek.
Amikor a tárgyi feltételekről beszélünk, olyan eszközökre gondolunk, amelyekkel könnyebben, gyorsabban, olcsóbban lehet dolgozni. Számítógépek, internet, e-mail, mobiltelefon, értékesítési adatbázisok, vevői nyilvántartások, pénzügyi rendszerek és így tovább. A kkv-k tömegei képesek lennének ezeket az eszközöket, rendszereket a vállalkozásuk szolgálatába állítani? Segítséggel bizonyosan! És ha sikerre viszik a céget, szükségük lesz új munkatársakra? Nem kétséges! Mint ahogy az sem, hogy ők is el fogják várni a munkatársaiktól, hogy otthonosan mozogjanak a digitális világban. E nélkül már ma sem megy. Holnap meg még kevésbé fog!
Tehát, amikor a személyi feltételekről beszélünk, nemcsak dolgozni akaró, hanem dolgozni képes, tehát megfelelő ismeretekkel rendelkező munkavállalók jelenlétét, ha úgy tetszik, megfelelő kínálatát értjük. Ezen a téren vannak bizonyos aggodalmaink. Lesz-e lehetőség a Széchenyi-tervben foglalt mértékű foglalkoztatásbővítésre, ha a kormány nem tesz azonnali lépéseket a magyar munkavállalók tömeges digitális (e-) készségeinek fejlesztése érdekében?
Ma Magyarországon 5-6 millió ember digitálisan írástudatlan. Pedig a felmérések szerint 2014-re a magyar állások 92 százalékánál a betöltés előfeltétele lesz legalább a digitális írástudás. A probléma gazdasági (foglalkoztatási) aspektusára meglepően kevés figyelem irányult a múltban, holott a XXI. században bármely tömeges foglalkoztatási program integráns része kell legyen a digitális képzés.
Ezért is állt elő több mint két éve a hazai infokommunikációs szektor meghatározó cégeit tömörítő MEFIT Alapítvány egy széles körű, a magyar kkv-kat középpontba állító, versenyképesség-növelést célzó, komplex felnőttképzési program javaslatával, amely a magyar kkv-k vezetőinek, dolgozóinak és IT-szakembereinek e-képességfejlesztését tenné lehetővé tömegesen. A kezdeményezés és a program mellé a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány is odaállt, hogy szakmai tapasztalatával segítse a program megvalósítását.
Persze a hangzatos politikai nyilatkozatok szintjén ez a kezdeményezés sem jutott túl, mint ahogy az az elmúlt években lenni szokott. Vajon az új kormányzat továbbjut-e ennél? Reménykedünk benne.
Mi kell még a sikerhez? Akarat! Valós akarat a kormányzat részéről, hogy az EU-forrásokból megadhassuk magunknak az esélyt, hogy ma is, holnap is sikeres vállalkozók lehessünk, és képzett munkaerőként képesek legyünk tudásunknak, képességeinknek megfelelő munkát találni.
Klotz Tamás a MEFIT főigazgatója, Braun Márton a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány ügyvezető igazgatója
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.