Sokunkban elevenen élhet még az emlék, amikor gyűjteni kellett az aprót a telefonfülkékhez, a vállalatnál a telefaxos kisasszonynak le kellett vinni a szöveges üzenetet, amelyet el akartunk juttatni egy hivatalhoz, vagy éppen a K-vonal körüli titkolózás tűnhet ismerősnek. Arra is biztosan többen emlékeznek, amikor a betárcsázós internet hőskorában ki kellett húzni a telefonzsinórt, bedugni a modem kábelét, és hosszú perceket vártunk, amíg a kattogás után egyáltalán meg lehetett nézni a mailjeinket.
Ehhez képest manapság mindenki a mobilitás adta gyors lehetőségekről beszél. Robbanásszerű mindaz az átalakulás, amelyet a mobilinformatika hozott számunkra. Bár az üzleti életben ma is fontos egy új partner értékelésénél, hogy van-e vezetékes telefonja, lassan mintha elfelejtenénk, hogy valaha létezett vonalas távközlés, alig beszélünk az asztali telefonon, egyre inkább mobil eszközökön nézzük a tévét is, nem szólva az egyéb internetes tartalmakról, közösségi oldalakról, keresőkről és trendi appokról.
Mindennek az alapja az IP-technológia (Internet Protocol). Ez az egységes platform teremtette meg a lehetőségét annak, hogy ilyen drasztikus, de egy irányba mutató, szinte mindenki számára elérhető átalakulást éljünk meg a mindennapjainkban. És éppen az IP által nyújtott egységes alapok világítanak rá arra, hogy más szemmel kell tekintenünk a „hagyományos” vezetékes adatátvitelre, mint ahogy a jelen trendjeinek felszínes értékelése alapján arra következtethetnénk. A felhasználóknak a legtrendibb, legkisebb eszköz kell a kezükbe, amelyen azt tudják megnézni, amire éppen kíváncsiak. Ezek általában mobil eszközök, amelyenek a működéséhez nagyon komoly vezetékes hálózatok és tárolókapacitások szükségesek.
Gondoljunk bele, ha egy nagy társasházban csak minden tizedik lakó szeretne megosztani egy fotót, vagy akar letölteni egy videót, már ez is mekkora adatforgalmat generál. Ezeket az adatokat a felhasználókhoz el kell juttatni egy központi helyről, ahol rendszerezetten tárolják őket, és akkor még csak egy épülettömbről beszéltünk. Azt is látnunk kell, hogy az otthoni felhasználók telefonos, internetes és televíziós szolgáltatásokat is egyre nagyobb számban vesznek igénybe IP-alapon. Az akár több száz, sőt ezer fő számára is munkahelyet nyújtó irodaházakban is leginkább már IP-telefonon keresztül kommunikálnak az emberek. Ez pedig mind nagy kapacitású vezetékes szolgáltatást igényel, hiszen ilyen adatmennyiség a mobilon nem megy. Hogy a nagyságrendeket érzékeltessük: a prognózisok szerint 2020-ra a világ internetes adatforgalma csaknem kétszázszor akkora lesz, mint tizenöt évvel korábban, és a Föld minden lakójára fejenként több mint öt terabyte adat jut majd.
Paradox módon részben épp a mobil eszközök által generált hihetetlen adatmennyiség ad minden eddiginél nagyobb jelentőséget a nagysebességű vezetékes gerinchálózatoknak. Cégünk hálózatán másodpercenként több mint száz CD-nek megfelelő mennyiségű adat áramlik már ma is, így elképzelhetetlen, hogy ne álljanak rendelkezésre korszerű vezetékes optikai hálózatok a megfelelő sűrűségben és hosszban.
Egy másik példa: az egyre népszerűbb wifimegoldások gyakorlatilag mind vezetékes adatátvitelt jelentenek, ahol az adattovábbítási lánc legvégén egy kis hatósugarú, de nagy sávszélességű rádiós láncszem beiktatása szinte ugyanazt a felhasználói szabadságot adja, csak sokkal nagyobb kapacitással, mint a mobiltechnológia. Nemrég jelentette be Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, hogy minden uniós városban ingyenes wifi létesül a következő években. Mindez elképesztő adatforgalmat fog generálni az európai vezetékes távközlési gerinchálózatokon.
A Digitális Magyarország program és a Szupergyors internet program által generált fejlesztési igények is rávilágítanak a vonalas hálózatok fejlesztésének szükségességére. A technológia folyamatos fejlődésével egyre jobb és összetettebb szolgáltatások nyújtására képes ez az iparág. A vezetékes távközlés óriási fejlődésen ment és megy keresztül: a létjogosultsága pedig nem kérdés, hiszen nélkülözhetetlen kiegészítői egymásnak a mobiltechnológiákkal. A piaci szereplők sorsa pedig azon múlik, hogy mennyire képesek előre látni a jövőt, és mennyire gyorsan lesznek elsőkből utolsók – vagy utolsókból elsők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.