Zsugorodó biztosítási piac

Csökkenő díjbevételek, mérséklődő profit – ez jellemezte a hazai biztosítási szektort 2009-ben. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) frissen közzétett adatai szerint tavaly 7,3 százalékkal, 826 milliárd forintra csökkent a biztosítási szektor díjbevétele, vagyis csaknem a három évvel ezelőtti szintre esett vissza a piac forgalma. A díjbevételeknél szerényebb mértékben ugyan, ám az eredmények is csökkentek. A biztosítók adózás előtti nyeresége 1,7 százalékkal, 71,8 milliárd forintra zsugorodott, az adózott profit nem egészen 4 százalékkal, 58,4 milliárd forintra csökkent. Azt, hogy az eredmények viszonylag stabilak maradtak, a költségek csökkentésével érték el a piaci szereplők. A jutalék jellegű kiadások például 9 százalékkal zsugorodtak, emellett a befektetések költségén is spóroltak a cégek, így öszszesen 256 milliárd forintra sikerült visszavágni a kiadásokat.

A biztosítóintézetek befektetései eközben rekordösszegre, csaknem 2000 milliárd forintra ugrottak. Ennek felét a biztosítástechnikai tartalékok tették ki, a unit-linked konstrukciók tartalékaiban 775 milliárd volt, a maradék 227 milliárd forintot a biztosítók saját eszközei alkották. A befektetési stratégiákban megfigyelhető, hogy a biztosítók igyekeztek kihasználni tavaly a részvénypiac emelkedését. A magyar állampapírok részesedése a portfóliókban folyamatosan csökkent, tavaly év végén már az 55 százalékot sem érte el, eközben a befektetési alapoké a 2008 végi alig 17 százalékos mélypontról 26,5 százalékosra ugrott. A befektetési egységhez kötött tartalékokban a trend még markánsabban érvényesült, ezek 70 százaléka volt már befektetési jegyekben és részvényekben, a magyar állampapírok aránya pedig 15 százalékot sem tett ki a portfóliókban.

A 2008-as negatív hozamok emléke, az akciós bankbetétek vonzó kamatai és a potenciális kliensek spórolt pénzének fogyatkozása is közrejátszhatott abban, hogy a két fő biztosítási ágazat közül az életbiztosítási szegmens ment össze nagyobb mértékben. Az élet ág összesített díjbevétele több mint a tizedével csökkent, 415,6 milliárd forintra. A Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) holnap tervezi közzétenni, hogy az egyes biztosítótársaságokat hogyan érintette a piac zsugorodása. Lapunk információi szerint az egyik legnagyobb vesztes az Aviva volt, amelynek díjbevétele több mint 37 százalékkal, hozzávetőlegesen 24 milliárd forintra csökkent, de szintén a piaci átlag fölött zsugorodott az Allianz, az ING, az Union és az Uniqa díjbevétele is. Akadtak azonban olyan társaságok is, főleg a nemrég indult, kisebb biztosítók között, amelyek tavaly is képesek voltak növekedésre. A legdinamikusabban növő piaci szereplő a CIG Pannónia Biztosító volt, amely 12 milliárd forint fölé hizlalta, vagyis csaknem megháromszorozta díjbevételét. Ebben persze az is közrejátszhatott, hogy a cég 2008-as éve nem számít teljes esztendőnek, hiszen csak májusban kezdték el a biztosítások értékesítését. Az MKB életbiztosítója duplázott tavaly, a K&H 24, a Posta Biztosító 13 százalékkal gyarapította díjbevételét 2008-hoz képest.

Ami a nem élet ágat illeti, néhány marginális szegmenstől eltekintve szinte minden biztosítástípus piaca csökken. A kivételek közé tartoznak a légi és vízi járművekre szóló casco- és felelősségbiztosítások, valamint a jogvédelmi konstrukciók. Érdekesség, hogy bár az évközi Mabisz-adatok szerint a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb-) díjbevételek nyolcada tavaly hozzávetőlegesen elolvadt, a PSZÁF statisztikái szerint minimális, 1,5 százalékos mértékben emelkedtek az ilyen díjbevételek. A cascopiac viszont a szereplők legpesszimistább becsléseinél is nagyobb mértékben esett vissza, és 90 milliárd forint alá került. Lapunk nemrég készült összeállításában a biztosítók 90–95 milliárd forint közé várták a tavalyi cascodíjbevételeket.

A kárkifizetések az élet ágon szerény mértékben nőttek, a nem élet ágon pedig zsugorodtak. Az életbiztosítási torta egyik legnagyobb szeletét adó unit-linked szolgáltatásoknál újabb rekordot ért el a kifizetések összege, tavaly már csaknem 150 milliárd forintot fizettek ki a piaci szereplők a klienseknek. Öröm az ürömben, hogy a vegyes életbiztosítások visszaváltása a 2008-as csúcsév után mintegy 10 milliárd forinttal, 115,5 milliárdra csökkent. A nem élet ágon a javuló kárkifizetési mutató egyebek között annak köszönhető, hogy a zsugorodó cascopiacon a károkra is kevesebbet teljesítettek a biztosítók, emellett csökkentek egyebek között a jármű-felelősségbiztosítások, a tűz- és elemi károk, valamint az egyéb vagyoni kockázatokra is kevesebb kártérítést kellett fizetni. HB








Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.