Az EU új utakat keres a védelmi és a tiszta technológiák fejlesztésébe történő hatalmas beruházások finanszírozására. Donald Trump Fehér Házba való visszatérése felgyorsította a blokk saját védelmi képességeinek növelésére és iparának versenyképesebbé tételére irányuló erőfeszítéseket. Ez a pénteki, budapesti EU-csúcs egyik legfontosabb témája.
Az EU „új eszközök kidolgozását fogja megvizsgálni” a jövőbeli igények finanszírozásának előteremtése érdekében – áll a legújabb nyilatkozattervezetben, amelyet az uniós vezetők várhatóan pénteken fogadnak el budapesti ülésükön – tudósít a Bloomberg. A dokumentum azonban nem tartalmaz konkrétumokat ezekről a bizonyos új eszközökről.
Trump azzal az ígérettel kampányolt, hogy vámokat vet ki országok széles körére, és azzal fenyegetőzött, hogy visszafogja az Európával fenntartott biztonsági kapcsolatokat. Ez arra késztette az EU-t, hogy önállóbb védelmi stratégiát dolgozzon ki, és biztosítsa, hogy ipara jobban felkészüljön a versenyre az amerikai vállalatokkal.
A csúcstalálkozót megelőzően Mario Draghi, az Európai Központi Bank korábbi elnöke jelentést készített, amelyben a „lassú agónia” veszélyére figyelmeztetett. A Draghi-jelentés szerint akár évi 800 milliárd euró új beruházásra is szükség lenne.
Trump e heti győzelme az amerikai választáson még sürgetőbbé tette a cselekvést, mivel kereskedelem- és gazdaságpolitikája tovább ronthatja az öreg kontinens versenyképességét az amerikai gazdasággal szemben. A tagállamok kormányai egyetértenek abban, hogy a kérdés megoldása sürgető, viszont néhány bennfentes hangsúlyozta azt is, hogy az amerikaiakkal és a kínaiakkal való versengéshez egyelőre nincs meg a blokkban a kellő ambíció.
A fiskálisan konzervatív nemzetek, köztük Németország és Hollandia, régóta ellenzik a további finanszírozási intézkedéseket,
mivel úgy vélik, hogy elegendő forrás áll rendelkezésre, és inkább megvárják a jövő nyáron kezdődő tárgyalásokat a következő, 2028-ban induló hosszú távú uniós költségvetésről – mondták a hírügynökségnek az ügyet ismerő személyek.
A tehetetlenség, a fiskális nyomás és a közös finanszírozással szembeni bizalmatlanság, az egymással versengő nemzeti érdekek, valamint az EU és a NATO szembeállításának állandóan jelen lévő csapdája miatt Európa ma aligha képes jobban garantálni saját biztonságát, mint 2016-ban
– kommentálta a helyzetet Nicolai von Ondarza, a Német Nemzetközi és Biztonsági Ügyek Intézetének kutatási vezetője a Carnegie Alapítvány honlapján közzétett megjegyzéseiben.
Orbán Viktor pénteken a Kossuth rádióban is beszélt az EU-csúcsról. Azt mondta, hogy izgalmas tanácskozás előtt állnak. Elárulta azt is, hogy felszólal majd Mario Draghi, a volt uniós jegybanki elnök, aki az uniós versenyképesség romlásáról és az erre adott megoldásokról beszél majd.
„Egyszerűen ennek a problémának a közepe, hogy a gázért az EU négyszer, az áramért háromszor annyit fizet egy európai cég, mint egy amerikai. Amíg ezt a rendszer meg nem javítjuk, addig nem tudunk túllépni a problémákon – fogalmazott. Jelezte, hogy Magyarországon a legolcsóbb a családoknak a gáz és áram, ezért más európai országoknak „érdemes figyelni a magyar megoldásokat”.
A néhány tiltakozó hang ellenére a legutóbbi, az új eszközökre való hivatkozást is tartalmazó tervezetet a diplomaták szerint a tagállamok vezetői várhatóan változtatás nélkül fogadják el pénteken. Hogy ebből végül mi valósul meg, és milyen formában, az továbbra is nagy kérdés.
Az Euractive szerint egy erősen felvizezett Draghi-tervről lehet szó, így például
Ez utóbbi a kritikus technológiák terén az EU versenyképességének biztosítása érdekében tőkebefektetésekkel támogatná a blokk versenyképességét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.