„Nem szégyen másoktól tanulni. Mi ezt tettük a dánoktól, szingapúriaktól, egyesült arab emírségbeliktől és egy kicsit az észtektől a digitális állampolgárság bevezetése előtt” – mondta Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter a négynapos TECHXPO 2024 rendezvény nyitóelőadásában, mely Budapesten, a Millenáris Parkban hozza össze a magyar és régiós üzleti, kormányzati, illetve tudományos élet kiemelkedő szereplőit.
Hozzátette: digitális forradalom zajlik, amely szépen, lassan, csendben szövi át a mindennapjainkat. Szerinte ebből a forradalomból nehéz kimaradni.
Sokan kérdezik tőlem, hogy kötelező lesz-e a digitális állampolgárság. Mindig elmondom, hogy nem lesz kötelező, de egy idő után be fog szippantani
– fogalmazott a miniszter, hangsúlyozva, ez inkább egy olyan lehetőség, amelyet mindenkinek meg kell ragadni.
Az állam szerepe ugyanis elsősorban az, hogy
– közölte, majd rámutatott, a DÁP is ilyen, melyet uniós irányelv szabályoz.
Rogán Antal úgy véli, a fentiek közül a biztonság a legfontosabb, és ebben a személyazonosság jelentősége a leghangsúlyosabb. „Én vagyok Rogán Antal, ezt én tudom magamról, de másokkal is el kell hitetnem.”
A digitális állampolgárságot egy lehetőségnek tekinti, hogy leváltsuk a személyi igazolványt, az útlevelet. Példaként az okostelefonokat hozta fel: Magyarország lakosságának 89 százaléka rendelkezik ilyen készülékkel. „Több okostelefon van, mint magyar lakos” – mutatott rá a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter, aki úgy gondolja, a DÁP egyrészt jó minden honfitársunknak, a hazai gazdaságnak, ráadásul követendő példa is lehet.
Olyan életeseményekre próbálnak a technológiával felkészülni, amelyek többek között gépjármű-adásvételhez, ingatlanhoz vagy családi ügyintézéshez kapcsolódnak.
A Digitális Állampolgárság szeptemberi indulása óta körülbelül 350-360 ezer ember töltötte le az alkalmazást. A miniszter szerint az a cél, hogy 2026 közepére, végére ez a szám valahol 3 és 5 millió között legyen, és a használata természetessé váljon a magyarok körében.
„Oda szeretnénk eljutni, hogy amikor beülünk az autónkba, három dolog legyen nálunk: a telefonunk, a kocsi-, valamint a lakáskulcsunk” – jegyezte meg Rogán Antal, és azzal folytatta, hogy a nagy tech cégek többet tudnak rólunk, mint az állam. Kiemelte: az adatok nem az államé, hanem a polgároké, csak a rendelkezésére bocsátjuk.
Beszédét azzal zárta, hogy „most csak elkezdtük, de a neheze még hátravan. Ez nem a mesterséges intelligencia, a digitális állampolgársággal csak utolértük magunkat.”
A konferencián az is elhangzott, hogy a magyarorszag.hu weboldalon jelenleg 4500 ügy intézhető.
Digitális állampolgárság: a rendőrség ismertette, hogyan zajlik szeptembertől az igazoltatás
Minden 14. életévét betöltött, személyazonosító okmánnyal és a digitálisállampolgárság-alkalmazás működtetéséhez megfelelő operációs rendszerrel működő mobiltelefonnal rendelkező személy igénybe veheti a nemzeti digitálisirattárca-szolgáltatást. A rendőrség arról is tájékoztatta a Világgazdaságot, hogy a szolgáltatást igénybe vevő személyek igazoltatása – ha a rendőr rendelkezik úgynevezett Novamobil eszközzel – az applikáció által generált QR-kód beolvasásával történik. Azt is közölték, hogyan.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.