Saját leánycége vásárolja fel az ENEFI papírjait

Marad a tőzsdén az ENEFI, amely tőkeleszállítást tervez az idén saját részvényei bevonásával. A kötvényesből részvényessé előlépett tulajdonosok egyelőre nem sok jót remélhetnek.

Úgy tűnik, mintha az ENEFI Energiahatékonysági Nyrt. százszázalékos tulajdonú leánycégének, az EETEK Ltd.-nek az lenne a fő tevékenysége, hogy az anyavállalat részvényeit vásárolja. Ezzel nem állunk távol az igazságtól, mert nem véletlenül sorjáznak a részvényvásárlási közzétételek a BÉT honlapján, s amint a társaságtól megtudtuk, stratégiájának része, hogy kapcsolt vállalkozása révén gyűjtse a saját részvényeket.

Az ENEFI (ex-RFV, majd ex-E-Star) települési és intézményi távfűtési rendszereket működtetett. Budapesten 2007-ben, Varsóban 2011-ben lépett a parkettre, ám a lengyel piacról már korábban kivonult, míg kapcsolt vállalkozása a romániai projektjei közül utolsóként a gyergyószentmiklósi távfűtést adta át a helyi önkormányzatnak idén márciusban.

Tavaly áprilisban ismertette középtávú célkitűzéseit a társaság akkor frissen választott új menedzsmentje. Eszerint nem lenne reális új beruházásokba kezdeni, miként új energetikai üzletág kiépítésére sem érdemes vállalkoznia. Ehelyett a társaság a következő kettő-négy évben a meglévő magyarországi projektek futamidő vége előtti értékesítésére, a Romániában folyó perek – akár peren kívüli egyezséggel történő – lezárására, továbbá az üzemeltetési költségek csökkentésére fókuszál. Az utóbbi eredményeként felszabaduló összeget saját részvények vásárlására fordítja.

A távhővezeték a föld alatt, az árfolyam a föld fölött jár, igaz, nem sokkal. Fotó: Lang Róbert

A saját részvények vásárlása azért is érdekes, mert ezáltal a társaság folyamatos lehetőséget nyújt a csalódott részvényeseknek a kiszállásra. Bár kérdés, hogy a jelenlegi árszinteken tényleg érdemes-e kiszállni. Az árfolyamábrán az látszik, hogy az elmúlt egy évben jobbára 180 és 230 forint között mozgott a kurzus, míg az utóbbi három hónapban lejjebb süllyedt a sáv, melynek most az alja 160 forint, a teteje pedig 210 forint.

Hiába támasztják a kurzust a folyamatos részvényvásárlások, az árfolyam nem tud tartósan 200 forint fölé lendülni. Márpedig a megkérdezett alapkezelők szerint csak 300 forint felett jutnának hozzá a pénzükhöz azok, akik még a négy évvel ezelőtti csődegyezség kapcsán meghirdetett kötvény-részvény cserével váltak tulajdonossá. Ennek méreteit jelzi, hogy pár évre a hitelezők kerültek többségbe a társaságban, s a részvények száma egy időben 50 millió darabra duzzadt. Nos, a részvényszámot 2016-ra mintegy a felére csökkentették, s az egykori hitelezőkből lett részvényesek is kisebbségbe szorultak.

A társaság tájékoztatása szerint a saját részvényeket a jövőben – a részvényesi elvárásoknak megfelelően – be kívánják vonni. Erre már tavaly is tettek kísérletet, de a függőben lévő korábbi cégbírósági változásbejegyzési kérelmek miatt nem volt rá lehetőség.

Több változásbejegyzés még folyamatban van, ezért a társaság csak az idén tervezi napirendre tűzni a saját részvények bevonása révén megvalósítandó tőkeleszállítást.

Az ENEFI tulajdonosi szerkezetét elnézve – a BÉT honlapja szerint 65,51 százalékos tulajdonos az ENEFI, 6,66 százalékos az EETEK, 3,27 százalék van a többi leánycég birtokában, s 24,56 százalék forog közkézen –, akár a tőzsdei kivezetés is felmerülhetne. De a társaság közlése szerint ez még nem került szóba.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.