BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több részre szakadt a fővárosi agglomeráció ingatlanpiaca: óriásiak az árkülönbségek

Kiköltözési hullám most nincs, de tavalyhoz képest 26 százalékkal több tranzakció volt, a négyzetméterárak a teljes agglomerációt vizsgálva átlagosan 10 százalékkal 650 ezer forintra emelkedtek.

Megnövekedett a kereslet a fővárosi agglomerációs térség ingatlanjai iránt, 2022-höz képest 6 százalékkal, 2023-hoz mérten pedig 26 százalékkal több ingatlan cserélt tulajdonost Budapest környékén – közölte a Duna House.

agglomeráció
Eladó ház érden: az agglomeráció ingatlanpiacát élénkítették az otthonfelújítási támogatások és a kedvező hitelkamatok /Fotó: Kállai Márton

A négyzetméterárak a teljes agglomerációt vizsgálva átlagosan 10 százalékkal, 650 ezer forintra emelkedtek idén. A Duna House ügyfelei körében

A legnépszerűbb a déli agglomerációs térség volt, a Duna House ügyfélkörében az agglomerációt választó vásárlók 28 százaléka vásárolt itt, azaz Délegyháza, Diósd, Dunaharaszti, Dunavarsány, Érd, Halásztelek, Majosháza, Pusztazámor, Sóskút, Százhalombatta, Szigethalom, Szigetszentmiklós, Taksony, Tárnok vagy Tököl területén lakóingatlant.

A  Budapestet körülvevő, népszerű agglomerációban 2024-ben 12 millió és 440 millió forint közötti vételáron szerződtek új otthonukra a vevők 

a Duna House tájékoztatása szerint.

Az otthonteremtési támogatások és a kedvező hitelkamatok hatása a fővárosi agglomeráció ingatlanpiacán is nyomot hagyott, miközben a családok preferenciáit a tisztább levegő és a tágasabb, természetközelibb élettér iránti igény továbbra is aktívan befolyásolja az ingatlankeresés során – mondta Máté Ferenc a Duna House vezérigazgató-helyettese. 

LUS_0105
Gödön várt vevőre ez az épülő ikerház /Fotó: Kallus György

A korábbi évekre jellemző, erős kiköltözési hullám mára lecsengett, időközben egyensúlyi állapot is kialakult a főváros környéki területeken, a fokozódó kereslet hatására azonban a teljes agglomerációs térségben 

  • 10 százalékos áremelkedést követően 
  • 650 ezer forintra nőtt az átlagár négyzetméterenként, 
  • és 59,5 millió forintról 70,2 millió forintra ugrott az ingatlanvásárlásra fordított átlagos összeg.

Kiugró mértékben, közel 20 százalékkal drágult a tavaly még legolcsóbbnak számító északi szektor, ahol az átlagos négyzetméterár 600 ezer forint volt. 

Idén 10-12 százalékkal drágultak tavalyhoz képest a déli és a délkeleti szektor ingatlanjai, miközben a keleti szektor településein vásárlók 6 százalékkal alacsonyabb, 613 ezer forintos átlagos négyzetméteráron vásárolhattak idén.

Nagy árkülönbségek vannak az agglomerációban

A Budapestet körülvevő agglomeráció hat szektora közül a tavalyihoz hasonlóan 2024-ben is 

a nyugati szektor a legdrágább, itt négyzetméterenként átlagosan 739 ezer forintért kelnek el az ingatlanok, miután 7 százalékkal nőttek az árak tavalyhoz képest.

A nyugati szektorba tartozik Biatorbágy,  Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Herceghalom, Páty, Perbál, Telki, Tinnye, Tök, Törökbálint és Zsámbék.

Összeérték szempontjából továbbra is 

az északnyugati szektor házai és lakásai vezetnek, ahol a tavalyi 74,3 millióról 91,1 millió forintra nőtt az átlagos vásárlási árszint. 

Érdekesség, hogy a legdrágább ház is itt, vagyis az északnyugati szektorban kelt el 2,1 millió forintos négyzetméteráron, azaz 440 millió forintért idén. Az északnyugati szektor egyébként a második legdrágább terület, 2024-ben itt átlagosan 9 százalékkal nőttek a négyzetméterárak, melyek immár meghaladták a 700 ezer forintot.

Az északnyugati szektorban van Budakalász, Csobánka, Dunabogdány, Kisoroszi, Leányfalu, Nagykovácsi, Pilisborosjenő, Piliscsaba, Pilisjászfalu, Pilisvörösvár, Pilisszántó, Pilisszentiván, Pilisszentkereszt, Pilisszentlászló, Pócsmegyer, Pomáz, Remeteszőlős, Solymár,  Szentendre, Szigetmonostor, Tahitótfalu, Üröm és Visegrád.

Hol olcsóbb házat venni most?

Aki ragaszkodik a főváros környékéhez, de olcsóbban keres ingatlant, annak a délkeleti szektor a legmegfizethetőbb alternatíva: itt átlagosan 560 ezer forintra jön ki egy négyzetméter. A délkeleti szektor települései: Alsónémedi,  Ecser, Felsőpakony, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés

A vevők ötöde szerződött a pénztárcabarát délkeleti szektorban szerződött,

 15 százalékuk a nyugati, 14-14 pedig százalékuk az északi és az északnyugati szektor településeit választotta, míg a fennmaradó 9 százaléknyi vevő az agglomeráció keleti szektorában talált megfelelő ingatlant.

A keleti szektorban van Csömör, Erdőkertes, Gödöllő, Isaszeg, Kerepes, Kistarcsa, Mogyoród, Nagytarcsa, Pécel, Szada, Veresegyház.

Lakásépítési programot jelentett be egy kis magyar település

Már építik azokat a lakásokat, amelyekhez Mórahalom önkormányzata vissza nem térítendő támogatást ad. A mintegy kétszáz társasházi lakáshoz millió forintnál is nagyobb összeg lesz igényelhető. A garzonlakásokat várhatóan 2026-ban adják át.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.