Adómentesség ugyanis csak akkor jár, ha a tulajdonos vagy haszonélvező a lakcímnyilvántartás szerint és ténylegesen is ott lakik a 30 millió forintot el nem érő lakóingatlanában. Szintén mentesség illet meg egy második, maximum 15 millió forintos ingatlant.
Ezek a szabályok már első ránézésre számos dilemmát vetnek fel. Az első tanulság az, hogy a revizorok a jövőben ellenőrizhetik, az adózó ténylegesen benne lakik-e a bevallásában szereplő ingatlanban – hívja fel a figyelmet Vadász Iván, az adótanácsadók egyesületének alelnöke. Ennek keretében pedig biztosan gondot fordítanak az adóalap, vagyis az ingatlan értékének a megállapítására is.
Ez utóbbi nemcsak az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnak (APEH), hanem az adózóknak sem egyszerű feladat, a jogszabály ugyanis nem kevesebb, mint háromféle értéket határoz meg. Az egyik a törvény melléklete szerinti átlagos települési árak és korrekciós tényezők figyelembevételével számított összeg, a második pedig az a becsült érték, amelyet az APEH az illeték-nyilvántartás és egyéb rendelkezésére álló adatok alapján állapít meg.
E két értéket hamarosan az adóhatóság honlapján is kiszámíthatjuk. Bár a kalkulátorok tesztüzeme eredetileg november 15-én kezdődött, és december 15-én már élesíteni kellett volna a „gépeket”, azok még mindig nem elérhetők. Bakonyi Ágnes, az APEH szóvivője szerint ennek oka az, hogy tovább kellett finomítani a rendszeren, a két kalkulátor azonban ezen a héten minden bizonnyal üzembe áll.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.