BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sok cég kis helyen is elfér

Nem feltétlenül cégfantomizálást takar, ha egyik-másik székhelycím alatt sok vállalkozást regisztrál a cégnyilvántartás. Az sem tekinthető egyértelműen csalárd dolognak, ha például a bejegyzettek közül több felszámolás alatt áll vagy éppen némelyiknek felfüggesztették az adószámát – fejtették ki szakértők a Világgazdaságnak a közelmúltban napvilágot látott (VG, október 8.) híradások alapján, miszerint gyakran sok száz vállalkozás zsúfolódik össze a cégnyilvántartásban szereplő egy-egy cím alatt.

A hírek veszélyes jelekre, kockázatokra hívják fel a gazdasági élet szereplőinek a figyelmét.

A cégek székhelye fontos, mint ahogy mindenféle egyéb adata is. Nem szabad azonban részinformációkra hagyatkozni. A vállalattal kapcsolatban helyes következtetést a lehető legteljesebb adatbázisháttérrel lehet csak levonni – figyelmeztetett Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója. Utalt arra: az ipari parkok kialakulását éppen az állam támogatta, hiszen sokszor egy-egy hátrányos helyzetű térségben ezáltal lendült fel a gazdaság vagy találtak maguknak munkahelyet emberek százai, ezrei. Ezekben az ipari parkokban egy-egy székhelycímen sok száz cég működik. Persze felvethető ilyenkor, hogy az adott címen az országos átlaghoz képest akár kétszer-háromszor több társaságot felszámolnak, ám kiderülhet, ez az arányszám egybevág például a különböző regionális vagy ágazati veszélyességi tényezőkkel – mondta a stratégiai igazgató.

Réti László, a Budapesti Ügyvédi Kamara elnöke nem vonja kétségbe a cégtemetők esetleges létét. Álláspontja azonban, hogy a jelenség inkább mutatja a magyarországi székhelyszolgáltatók fejlődését, aktív működését, a rendszer transzparenciáját és vele a versenyképes hazai cégkultúrát, mint a visszaélések szaporodását. Emlékeztetett arra, hogy a székhelyszolgáltatás kezdetei másfél évtizeddel ezelőttre nyúlnak vissza, amikor a kormányzat kedvező adózással és más lehetőségekkel igyekezett – és igyekszik azóta is – a befektetők számára vonzóvá tenni Magyarországot. Az idepályázó külföldi vállalkozás pedig egyebek közt a kedvező helyi adó, az adott megyében kiszámítható cégbírósági gyakorlat és egyéb társasági jogi megfontolások miatt telepíti leánycégét, majd újabb társaságait mondjuk egy kisközségbe.

Mára már elválhat s többnyire el is válik a cég bejegyzett székhelye és az ügyintézés helye. Kinőtt egy új szolgáltatási ág: kiterjedt szakembergárda, könyvelők, ügyvédek, pályázatírók, tolmácsok, erre szakosodott vállalkozások sora látja el a cégek alapműködésére – például adózására – vonatkozó feladatokat. Sok társaság sok alapügyét – egyetlen bejegyzett székhelyen. A jogi képviselőket megannyi előírás kötelezi: elvégzik cégalapításkor az ügyfél-azonosítást, eleget tesznek a jogügylet-biztonsági előírásoknak, ha szükségesnek látják, ellenőrzik a székhelyet, hogy a szabálytalan működést célzó társaságok lehetőleg létre se jöhessenek.

A listavezető cím a korábbi Csepel Művek székhelye volt, amely megannyi kis vállalkozásra bomlott, és hatalmas területén további cégek ütöttek tanyát. A címlistán a második helyen szereplő Nyírpalota utcai Céghmester ügyvezetője, Ardai Attila elmondta: vállalkozásuk cégalapítással, könyveléssel, székhelyszolgáltatással foglalkozik. A székhelyszolgálat a kisebb vállalatok egyszerűbb működése és elérhetősége érdekében végzett tevékenység. Több mint tíz éve működnek, jelenleg mintegy ezer cég ügyeit intézik. 2004 óta csakis olyan vállalkozásokkal szerződnek, amelyeknek nincs jelentős köztartozásuk. Ha inkorrektséget észlelnek, felmondják a szerződést, és ezt jelzik a cégbíróságnak. Az APEH-et rendszeresen tájékoztatják.

Nincs olyan szabály, amely előírná, hogy egy székhelycímen hány cég lehet. Az APEH egyebek közt úgy lép fel a fantomokkal szemben, hogy ha ellenőrzése során nem leli fel az adott címen a társaságot, felfüggeszti az adószámát, majd kezdeményezi a cégbíróságnál a vállalat megszűntté nyilvánítását. Az APEH mellett többnyire az ügyészség, de maga a cégbíróság is gyakran kezdeményez eljárást a fantomcégek ellen. Kenesei Judit, a Fővárosi Cégbíróság elnöke szerint például gyakori, hogy csupán egy-egy szerződés megkötésére vagy mondjuk egy pályázatra alakulnak vállalkozások, ez elfogadható tranzakció. A baj, hogy az ilyen „egyalkalmas” céget olcsóbb és egyszerűbb elhagyni – kimentve belőle a vagyont –, mint szabályos végelszámolással kivonni a gazdasági forgalomból.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.