Eközben folytatódott az alkalmazotti létszám nagy ütemű csökkenése, a legalább öt főt foglalkoztató magáncégek, illetve a közszféra együtt 2,610 millió munkahelyet tudott biztosítani. Ez 3 százalékkal kevesebb az előző év januárinál, de ha a közmunkaprogramok nem segítenének, még rosszabb lenne a helyzet. A magánszférában ugyanis 6,1 százalékos visszaesés mutatkozott az amúgy is alacsony bázishoz képest, de ezt részben ellensúlyozta az állam.
A közszférában látható béremelkedés nem számít meglepetésnek, mivel a megszűnt 13. havi illetmény helyett kialkudott egyszeri juttatásból adódott – mutatott rá Keresztély Tibor, az Ecostat tudományos munkatársa. Januárban és márciusban juttatott a kormányzat 49-49 ezer forintot az állami dolgozóknak, ez azonban nem épül be a rendszeres keresetbe. Ez alapján még egy kiugrásra számít a szakértő, amely még magasabb éves növekedési ütemet is jelenthet, mivel 2009 márciusában még volt valamekkora áthúzódó hatása az előző hónapban kifizetett 13. havi fizetésnek, sokan ugyanis csak januárban kapták azt meg. A bruttó és a nettó keresetek közötti rés az szja-sávhatár megemelésének köszönhető, ám ezt is befolyásolhatta a szakember szerint a közszféra egyszeri juttatása. Míg 2009-ben a pluszjövedelem a legtöbbeknél már a felső adókulcs alá esett, ezúttal a keresők zöménél még az alsó jövedelemsávban adózik. Éves átlagban inkább 3 százalék körüli eltérésre számít a nettó jövedelem javára a kutató, de kiemelte, hogy az adózók pontos eloszlását nem lehet ismerni, ezért ezek a becslések még nagy bizonytalanságot hordoznak.
A versenyszektorban némileg magasabb a bruttó keresetek emelkedése a vártnál, a közgazdász szerint azonban ebben is volt szerepe egyszeri hatásnak. Az adószabályok enyhülését kihasználandó ugyanis az év végi jutalmak egy részét áthozhatták az idei év elejére a cégek, hogy több maradjon az alkalmazottaik zsebében. Éves átlagban ennél visszafogottabb, 3-4 százalékos keresetbővülésre lehet számítani a magánszektorban, de a lakosság jövedelme még ennél is alacsonyabb ütemben emelkedhet a szociális juttatások megnyirbálása miatt. A kereslet tehát továbbra is visszafogott marad, ez csak inflációs szempontból jó hír.
Az egyszeri hatások miatt nehéz a monetáris politika számára tanulságot levonni a friss adatokból. Az egy hét múlva esedékes monetáris tanácsi üléstől azonban még a legtöbb elemző a kamatcsökkentési ciklus folytatását várja, a döntésben azonban – az elmúlt másfél évhez hasonlóan – most sem a magyar makroadatok, sokkal inkább a nemzetközi pénzpiacok aktuális hangulata játszhat nagy szerepet. BD
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.