A Die Presse elemzése hivatkozik a Német Ipari és Kereskedelmi Kamarák Szövetsége (DIHK) elnökének, Hans Heinrich Driftmannak egy nyilatkozatára, amely szerint a német iparban jelenleg kereken 400 ezer mérnök és jól képzett szakmunkás hiányzik. A szövetség szerint emiatt Németország évente 25 milliárd eurónyi termelésről mond le, ami egy százalékos növekedést jelent.
A 15 és 19 év közötti német fiatalok kilenc százalékának nincs iskolai vagy szakmai végzettsége - figyelmeztetett Driftmann. A képesítéssel rendelkező külföldi szakemberek bevándorlásának megkönnyítésére a DIHK elnöke azt javasolta, hogy a jelenlegi évi 66 ezer eurós jövedelmi határt 40 euróra szállítsák le. A bevándorlók – különösen a Kelet-Európából érkezők – felsőfokú végzettségét igazoló diplomákat pedig a jövőben egyszerűsített eljárással kellene elismerni – áll a DIHK vezetőjének javaslatában.
A hét végén Peter Löscher, a Siemens igazgatóságának elnöke és Berthold Huber, az IG-Metall főnöke közösen figyelmeztettek a szakemberhiány Németországban jelentkezhető drámai következményeire. "Szakképzettségi hiány mutatkozik a technikusi szakmákban, és a jelenleginél több fiatalembert kell biztatnunk arra, hogy a mérnöki és természettudományok felé forduljon. Németországot ugyanis az a veszély fenyegeti, hogy elveszíti innovációs erejét" - nyilatkozta Löscher a Welt am Sonntagnak. Szerinte "Nem tisztességes dolog, hogy a munkaadók a szakemberhiányra panaszkodnak, ugyanakkor nem tesznek eleget a képzés érdekében".
Az utóbbi hónapokban a munkaerő-kölcsönzés vált a német foglalkoztatás motorjává – állapítja meg a Financial Times Deutschland. Az ideiglenes dolgozókat közvetítő cégeknél jelenleg 146 ezerrel több foglalkoztatottat tartanak nyilván, mint egy évvel ezelőtt; eközben a német gazdaság egészében stagnál a munkavállalók száma. Stefan Bielmeier, a Deutsche Bank elemzője szerint arról van szó, hogy a jövő januárra beígért áfaemelés miatt a német fogyasztók előre hozzák a vásárlásaikat, és ezt a pluszkeresletet ideiglenes létszámbővítéssel igyekeznek kielégíteni a vállalatok.
A német szövetségi munkaügyi hivatal szakértője szerint 2010-től a német munkaerőpiacon a demográfiai fejlemények hatására jóval több dolgozó hagyja el szakmáját, mint ahány kezdő munkaerő megkezdi tevékenységét az adott szektorban. Már a következő három évben évente mintegy 200 ezer fővel kevesebb aktív állampolgár áll majd a német gazdaság rendelkezésére. Ehhez hozzáadódik, hogy sokan az első diplomájuk megszerzése után szakmát váltanak, vagy elhagyják az országot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.