BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Már a politikusok is csődöt jelentenének az USA-ban

Egyre több republikánus honatya véli úgy, hogy akár még hasznos is lehetne, ha nem sikerülne megemelni az államadósság-plafont az augusztus 2-i határidőig, és az USA egy időre fizetésképtelenné válna.

Ezzel szerintük rá lehetne szorítani a demokratákat, hogy keményebb takarékossági politika mellett kötelezzék el magukat. A demokraták hevesen ellenzik a felvetést, és gazdasági káosszal riogatnak.

Vezető republikánus politikusok is egyre hangosabban kezdtek el azzal a gondolattal játszani az utóbbi napokban, hogy egy átmeneti fizetésképtelenség akár kívánatos is lehet, ha ennek hatására könnyebb lesz rábírni a demokrata adminisztrációt a szigorúbb költségvetési lefaragásokra. A felvetés egyik fő kiváltója az a nyilatkozat volt, amelyet George Soros egykori szövetségese, Stan Druckenmiller befektető tett a múlt hónapban – emlékeztet a Reuters. Druckenmiller is úgy fogalmazott, hogy támogatna is egy átmeneti fizetésképtelenséget, ha az hozzájárulna az 1400 milliárd dolláros éves költségvetési deficit számottevő lefaragásához.

A lehetőségért korántsem lelkesednek annyira a pénzpiaci szereplők, mint egyes republikánus politikusok. A Moody’s hitelminősítő már június 2-án figyelmeztetett, hogy fontolóra veszi az USA AAA besorolásának lerontását, ha a demokratáknak és republikánusoknak július közepéig nem sikerül érdemi eredményt elérni az adósságkorlát emeléséről szóló tárgyalásokon.

A legtöbb Wall Street-i elemző azon a véleményen van, hogy még egy nagyon rövid ideig tartó fizetésképtelenség is a hitelkamatok meredek emelkedését vonná maga után, illetve meggyengítené a dollárt, és ez a gyenge lábakon álló gazdaságot azonnal visszalökné a recesszióba. Sőt, folytatják, a dollárba és az amerikai állampapírokba vetett bizalom megingása akár egy újabb globális válságot is eredményezhet.

A demokrata kormányzat szintén súlyos fenyegetést lát abban a lehetőségben, hogy a szövetségi költségvetés akár csak egy rövid átmeneti időszakra is fizetésképtelenné válik. Timothy Geithner pénzügyminiszter szerint is újabb válsághoz és receszszióhoz vezethet, ha nem sikerül a kongresszusban megállapodásra jutnia a demokratáknak és a republikánusoknak az adósságplafon emeléséről.

A piaci bizalom hosszabb távú megnyeréséhez azonban korántsem lenne elég önmagában az adósságkorlát újbóli módosítása. Ezt ugyanis sokan a megoldás további halogatásaként értékelhetik. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) már figyelmeztette az USA-t, hogy továbbra sem volt képes hiteles költségvetési stratégia felmutatására. A szervezet szerint a folyamatosan halmozódó államadósság rendkívül súlyos fenyegetést jelent a globális gazdaság számára. Az IMF számításai szerint az USA-nak 15 éven belül elfogyhat a fiskális mozgástere, vagyis a hitelfelvevő képessége. Ez az, amit Erskine Bowles, a Fehér Ház deficittel foglalkozó bizottságának társelnöke „a történelem legjobban előre jelezhető válságának” nevezett.
Joe Biden alelnök mindenesetre „optimistán” nyilatkozott az általa vezetett kétpárti egyeztető csoport ma folytatódó ülése előtt, azt állítva, hogy lát lehetőséget egyezségre a megszorításokról folyó tárgyalásokon. Ha azonban mégsem járna sikerrel az alelnök erőfeszítése, és a két párt nem tud megegyezni a lefaragások mértékéről, az a 2012-es elnökválasztásra is rányomhatja a bélyegét.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.