Matolcsy György bejelentette: "a kötelező magán-nyugdíjpénztári rendszer (...) megszűnik, a három pillérből, kettő, az állami és az önkéntes marad". Hozzátetette azt is, hogy a kormány véleménye szerint a kötelező magán-nyugdíjpénztári rendszer zsákutca.
A felhalmozott magán-nyugdíjpénztári vagyon kisebbik részét a nyugdíjbiztosítási alap hiányának kiegyenlítésére fordítja a kormány, jövőre 530 milliárd forintot, 2012-ben 250 milliárd forintot, a többit az államadósság csökkentésére, ami középtávon évi 300-400 milliárddal csökkenti a költségvetés kamatterheit - magyarázta a miniszter. Ez azt jelenti, hogy a kormány nemcsak jövőre, hanem még 2012-ben is folyó kiadásokra költi a nyugdíjvagyon egy részét, ez új információ a kormány terveiről.
Nézze meg a legjobban teljesítő nyugdípénztárak rangsorát!
Matolcsy György elmondta: a következő napokban nyilvánosságra kerül, hogy milyen feltételek mellett működhetnek a jövőben a magánnyugdíjpénztárak, és "sem a belépés, sem a maradás nem lesz kötelező, (...) a feltételek változni fognak". Jelezte azt is, hogy a befizetett összeg maradéktalan kifizetésére vonatkozó eddigi állami garancia megszűnik.
A miniszter megfogalmazása szerint a Magyarországon középtávon kialakuló új adórendszer lényege az alacsony adóterhelés, az európai szintű forgalmi adó és a szélesedő adóbázis.
A költségvetés szempontjából az egykulcsos, 16 százalékos szja-t és a csökkenő, 2013-ig 10 százalékra mérséklődő társasági adót három forrásból lehet egyensúlyba hozni: a gazdaság fehérítéséből, a 4-6 százalékra gyorsuló gazdasági növekedés nyomán befolyó többlet adóbevételekből és a beinduló strukturális reformokból.
Az átalakítás része egy átfogó járulékreform, amelynek része lesz a munkaadókat és munkavállalókat érintő járulékok kezelése is - mondta Matolcsy.
Oda szeretnénk eljutni, hogy alacsony terhelés és egyszerű rendszer mellett magas legyen a adófizetési hajlandóság - tette hozzá a tárcavezető, aki szerint a cél egyértelmű, ám kérdés, megvalósítható-e, ilyen környezetben meglátása szerint nem lehet adóreformot csinálni, mégis kell.
Orbán Viktor múlt héten Brüsszelben szintén arról beszélt, hogy akár kudarcot is vallhat az újjal való kísérletezés. A kormányfő többször beszélt már arról, hogy új utakat kell keresni a gazdaságpolitikában, a régi módszerek már nem működnek, és arról is, hogy hamarosan Magyarország megoldásait fogják követni mások is. Példaként a bankadót és mostanában már a magánnyugdíjpénztárak sorsát is emlegette. A pénztári befizetések időleges befagyasztására vagy csökkentésére ugyan volt már korábban is példa (Észtország, Litvánia, Lettország), ám arra nem, hogy egy ország megszüntetné a második pillérnek nevezett magánnyugdíjpénztárakat.
A közel száz tételből álló strukturális reformot a jövő év februárjában jelenti be a kormány, s ennek révén 600-800 milliárd forint megtakarítás érhető el - mondta Matolcsy György. Mint ismeretes, Orbán Viktor a múlt héten márciusra ígérte a reformok bejelentését.
A jelzett átalakítások nyomán, amelynek része a nyugdíj-, illetve egészségbiztosítási járulék mérséklése is, a 2009. évi 39,5 százalékos, GDP arányos adócentralizáció, 2010-ben 38 százalékra, jövőre 36 százalékra, 2014-re pedig 33 százalékra csökken - vezette le Matolcsy György.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.