Finnország kész a Görögországgal megkötött garanciamegállapodás módosítására – közölte az északi ország kormányfője. Jyrki Katainen azután szólalt meg, hogy az eurózóna több tagállama is kifogásolta, hogy Helsinki a múlt héten külön megállapodott Görögországgal arról, a második görög mentőcsomag keretében nyújtott finn hitelért cserébe biztosítékot kap Athéntól egy esetleges törlesztésképtelenségre.
Bár a helsinki kormány nem közölt részleteket a megállapodásról, a Helsingin Sanomat finn lap értesülése szerint Görögország mintegy 500 millió eurót helyez el letéti számlára, amelyet Finnország a legjobb osztályzatú államkötvényekbe fektet 25 évig. A tőke és ezen időszak alatt felhalmozódó kamat összege pedig kiteszi majd azt a 1,4 milliárd eurós tételt, amelyet Finnország hitelez a bajba jutott dél-európai államnak.
„A görögökkel kötött megállapodás működőképes megoldás, de amennyiben ez a modell nem lehetséges, akkor más technikát kell kitalálnunk a garancia biztosítására” – mondta Katainen. Ezzel arra utalt, hogy a finn–görög alkut még az eurózóna többi országának is jóvá kell hagynia. A többi tagállam pedig várhatóan ebben a formában nem bólint rá a Helsinki és Athén közötti különmegállapodásra. Négy ország (Ausztria, Hollandia, Szlovákia és Szlovénia) ugyanis azonnal közölte: ha Helsinki biztosítékot kapott a hitel összegének visszafizetésére, akkor ők is hasonló megállapodásra tartanak igényt.
Emellett az osztrák pénzügyminiszter egy másik megoldást is javasolt a biztosítékok ügyében. E szerint csak a kisebb görög kitettségű országok kapnának garanciát Athéntól, ellentétben azokkal az államokkal, amelyek bankjai jelentős mértékben rendelkeznek görög papírokkal. Az elgondolás alapja, hogy a pénzintézetek a második mentőcsomag keretében állami garanciák fejében cserélhetik hosszabb futamidejű kötvényekre jelenlegi görög állampapírjaikat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.