BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

WSJ: Növekszik a feszültség Magyarország körül

Fokozódik a vita a magyar kormány és egyre inkább szókimondó kritikusai között Európa szerte – írja keddi vezető cikkében a The Wall Street Journal.

Magas rangú európai vezetők érkeznek Budapestre a héten, így José Manuel Barroso is, hogy hivatalosan is kezdetét vegye a magyar uniós elnökség fél éve. A tárgyalások napirendi pontjait még nem állapították meg, de nagyon valószínű, hogy felmerülnek a magyar kormánnyal szemben megfogalmazódott kérdések – mondta el Olivier Bailly, az Európai Bizottság szóvivője hétfőn.

Így szóba kerülhet a válságadókkal szemben megfogalmazott kritikák és a médiatörvény elleni tiltakozás is. Az már biztos, hogy médiatörvény és a vele szemben megfogalmazott kritikákról biztosan szó fog esni az Európai Bizottság pénteki budapesti ülésén – erősítette meg Győri Enikő, európai ügyekért felelős államtitkár kedden.

A kritikusok szerint a válságadók, melyek egy maroknyi iparágat sújtanak, leginkább a nagy külföldi cégeket terhelik - írja a WSJ. A médiatörvénnyel kapcsolatban pedig már több tagállam vezető politikusa, valamint az Európai Parlament több tagja is kifogással  élt, mondván: a jogszabály ellentétes az unió sajtószabadságot szolgáló irányelveivel.

A magyar kormány azonban visszautasítja a vádakat, leszögezve, hogy az ideiglenes adók egyformán sújtják a szektor szereplőit 2012 végéig és a médiatörvény összhangban van minden uniós szerződéssel és szabályozással.

Ez egy politikai indíttatású és összehangolt támadás, melyet a különadók által sújtott vállalatok, és anyaországuk kormánya indított – mondta Kovács Zoltán, kormányzati kommunikációért felelős államtitkár. Az államtitkár szerint az EU részéről helytelen a beavatkozás a magyar médiatörvény ügyében, hisz az véleménye szerint belügy és nemzeti hatáskörbe tartozik.

A kialakult helyzetben a legfontosabb kérdés, hogy mekkora a gazdasági szabadság az Európai Unió tagállamaiban - emlékeztet a lap Győri Enikő, az Európai Uniós ügyekért felelős államtitkár felvetésére. Az államtitkár szerint minden tagállam gazdasági szabadsággal rendelkezik, ami fontos hisz különbözik a tagállamok gazdasági felépítése.

Az államtitkár pedig a médiatörvénnyel kapcsolatos kritikák miatt arra hívta fel a figyelmet, hogy azok még koraiak, hisz a törvény angol nyelvű fordítása még nem történt meg. Így a kritikát megfogalmazók azt még nem is ismerhetik.

A cikk írója kitért a legnagyobb nyomtatott médiumok véleményére is. Így kiemeli Vörös T. Károly, a Népszabadság főszerkesztőjének véleményét is. A főszerkesztő egy interjúban úgy nyilatkozott, hogy az elmúlt hónapban leépült a jogállam Magyarországon.

Zárásként pedig a WSJ szerint a kormánnyal, sokkal barátiasabb viszonyt ápoló Magyar Nemzet azon véleményét emelik ki, mely szerint az elmúlt 20 év hazugságainak felszámolása történik ma Magyarországon.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.