A Standard&Poor’s két fokozattal leminősítette Írország adósságának besorolását: „A” fokozatra rontotta „AA-”-ról az ír adósságot. Az S&P további leminősítéssel fenyegeti Írországot, ezt jelzi, hogy negatív kilátást fűzött a besorolás margójára. A rövidtávú adósságot „A-1”-es szintre rontotta az S&P „A-1+”-ról.
Írország helyzete ezzel tovább romlott: a befektetők egyre bizonytalanabbak, és kerülik az ír kötvényeket. A kötvényhozamok újra nagyot ugrottak: 34 bázisponttal 8,61 százalékra emelkedett a 10 éves kötvények hozama kedden.
Az ország 85 milliárd eurós hitel-megállapodást köthet az EU-val és a Nemzetközi Valutaalappal. Brian Cowen, ír miniszterelnök azért küzd, hogy megállapodjon a hitelezőkkel, mielőtt kormánya összeomlik – írja a Bloomberg. „A kormány napjai meg vannak számlálva” – mondta Alan McQuaid, a Bloxham Stockbrokers dublini közgazdásza.
A Moody’s is felülvizsgálja a besorolást, és leminősítést helyezett kilátásba: az S&P új besorolásánál a Moody’s 3 szinttel feljebb tartja az ír adósságot.
A Standard&Poor’s úgy gondolja, hogy a belföldi kereslet nem áll helyre 2012ig, az államadósság 2011 végére elégi a 120 százalékos GDP-arányosan.
Az ír kötvényhozam a német benchmarkhoz képest 589 bázisponttal magasabb, 45 bázisponttal emelkedett kedden. A legnagyobb hozamkülönbség november 11-én volt: 652 bázispont.
November 21-én Írország bejelentette, hogy nemzetközi segítséget kér adósságának finanszírozásához. Vezető ír politikusok kiemelték: a bankrendszernek van szüksége a pénzre, és nem az államnak.
A piacokat nem nyugtatta meg teljesen a hír, a kötvényhozamok mérséklődtek, az euró erősödése átmeneti volt. „Spekulatív támadás Portugália vagy Spanyolország ellen nem indokolt, de nem zárhat ki” – mondta Jean-Claude Juncker . Ez az a pillanat, amikor a pénzpiacok túlzottan büntetik azokat az országokat, melyek nem követték 100 százalékosan az ortodox konszolidációt – tette hozzá.
A mentőcsomagban segít az Egyesült Királyság és Svédország is. Erik Nielsen, a Goldman Sachs vezető közgazdásza szerint az következő 3 évben a kormánynak 65 milliárd euróra, a bankrendszernek 30 milliárd euróra lesz szüksége.
Brian Lenihan korábban 6 milliárd eurós megszorítási csomagot jelentett be, hogy helyreállítsa a befektetői bizalmat az országgal szemben, de nem járt sikerrel. Angela Merkel , a közös válságkezelési mechanizmust illető javaslatában az szerepelt, hogy a befektetők és kötvénytulajdonosok elveszíthetik állampapírjaikat, ha egy euróövezeti ország fizetőképtelenné válik. Több tényező közt, ez megakadályozta, hogy a kötvényhozamok süllyedjenek, és felerősítette az aggodalmat.
Az ír kormány azt mondta, hogy 2011 feléig megoldott az ország finanszírozása. Korábban elzárkóztak a mentőcsomag elől. Most Brian Cowen miniszterelnök azt mondta, hogy „Megváltoztak a körülmények, változtatunk a politikánkon”.
„Ezzel valószínűleg nem állt meg a fertőzés. A szuverén adósságválságnak nincs vége” – nyilatkozta Sylvian Broyer, a Natixis vezető közgazdásza.
Az euró gyengül a dollárral szemben: 1,331-es szinten áll a közös európai fizetőeszköz. Az európai vezető tőzsdeindexek vegyes képet mutatnak: a DAX 1,72 százalékot esett, az FTSE100 0,55 százalékot emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.