A gyorsulási irányadó részindexei közül a hónap során hét mutatott a növekedés és három a csökkenés irányába. Az idén először emelkedett a reálpénzkínálat, a növekvő pénzigény pedig gazdasági élénkülést jelent. Lényegesen emelkedett az Ifo intézet német üzleti várakozásokra vonatkozó jelzőszáma, amely már a javulást jelentő 100 pont feletti tartományban van.
Töretlenül nőtt a BUX index reálértéke is márciusban (a GYIA-ban késleltetve szerepelnek az egyes indikátorok). A reálkeresetek meglehetősen hektikusan alakulnak az idén a közszféra különjuttatása miatt, ám ezúttal ez a tényező is a bővülés irányába hatott. A két legfontosabb reálgazdasági indikátor, a kiskereskedelem és az ipari termelés szintén emelkedett. A nem élelmiszerekre vonatkozó forgalmi adat is jelentősen javult, de az ipari termelés még ennél is jobban, ez azt jelzi, hogy a kivitelre termelők húzták a gazdaságot. Emellett a munkakeresés átlagos időtartama is csökkent, ez a GYIA szempontjából kedvező.
Három pénzügyi mutató rontotta a júniusi eredményt. A reálkamatláb emelkedett ugyan, de továbbra is a negatív tartományban található. Szűkült a rövid és hosszú lejáratú kamatok közötti különbség, ez a befektetési hajlandóságot ronthatja. Emellett kevésbé meglepő, hogy a gépjárműhitelek állománya zsugorodott, mivel az újautó-eladás az idén is megfeleződött a tavalyi, nem éppen magas bázishoz képest.
A növekedési kilátások továbbra sem túl stabilak, szakértők egyre inkább valószínűsítik, hogy kifullad a magyar gazdaság számára létfontosságú nyugat-európai konjunktúra. Azért tűnik elkerülhetetlennek mindez, mert a kormányok nagy ütemben kényszerülnek deficitlefaragásra a fenyegető adósságkrízis miatt. Úgy tűnik, hogy a magyar gazdaságpolitika mozgástere is igen szűk marad, az idén legalábbis biztosan nem kezd strukturális átalakításokba a kormány. Újabb mély recessziótól azonban már nem kell tartani, de a stagnálás elhúzódása még mindig reális lehetőség, annak ellenére, hogy jelenleg a legtöbben még növekedést várnak ez év végére.
Így készül a GYIA
A gyorsulási irányadó (GYIA) egy elismert, nemzetközi módszereken alapuló leading indikátor típusú mutató, amelyet a GDP-t jól előre jelző részindikátorokból hoztak létre. A GYIA mindig az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi, mivel az előbb említett jelzőszámok megfelelő idejű késleltetettjeit szerepelteti.
Ennek az a gyakorlati haszna, hogy azonnali képet ad a hazai folyamatokról, míg a hivatalos statisztikai adatok nemritkán több hónap elteltével látnak csak napvilágot.
Benke Dávid Június: jó hónapot zártunk Az utóbbi fél év legerőteljesebb növekedését mutatta a GYIA -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.