Az infláció 5,3 százalékon alakult májusban, míg a harmonizált fogyasztói árindex 5,4 százalék lett a KSH szerint. Egy hónap alatt csökkent az üzemanyagok és a tartós fogyasztási cikkek ára, míg az élelmiszereknél kismértékű árnövekedés történt.
A várakozások alatti infláció segíthet abban, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a jövőben lazább monetáris politikát folytasson. Ugyanakkor ehhez további olyan hónapok kellenek, amikor az infláció pozitív meglepetést okoz, illetve egy alacsonyabb pályára tud állni. A kamatcsökkentés feltétele továbbá, hogy az EU/IMF-tárgyalások is kedvezően alakuljanak.
Emlékezetes, a monetáris tanács egyes külső tagjai a közelmúltban úgy nyilatkoztak, hogy a kamatcsökkentéshez elegendő, ha kézzelfogható előrehaladás történik az EU/IMF-tárgyalásokban. Egy tag pedig már hónapok óta a 7 százalékos irányadó ráta csökkentésre szavaz.
Elsődlegesen a kockázati megítélésünk és az EU/IMF-tárgyalások alakulására figyelhetnek a döntéshozók, azonban az infláció csökkenése segítheti az alapkamat mérséklését.
A szolgáltatásoknál az árcsökkenést az egyéb távolsági utazási díjak jelentős csökkenése, ezen belül – a KSH szerint – a repülőjegy árak esése magyarázza, a legtöbb termékkategóriában az ilyenkor szokásosnak megfelelő volt az áremelkedés.
„Bár a következő hónapokban az éves árindex növekedésére lehet számítani, az inflációs csúcs a korábban vártnál alacsonyabb lehet, év végén pedig 5 százalék környékén alakulhat az árindex” – vélekedett Árokszállási Zoltán. Az Erste Bank elemzője szerint mai adat alátámasztja, hogy egy IMF-megállapodást követően kamatcsökkentésbe kezdhetne az MNB.
Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője szerint az MNB csak akkor csökkenheti az alapkamatot, ha az IMF-tárgyalások lezárása után nemcsak az ország kockázat mérséklődik jelentős mértékben, hanem a forint árfolyama is lényegesen erősödik, hozzájárulva az infláció további csökkentéséhez.
A Citigroup közgazdászai szerint a maginfláció csökkenése támogatja a monetáris tanács „galamb” tagjait, de még korai lenne az IMF-tárgyalások megkezdése előtt kamatot csökkenteni.
Az IMF-tárgyalások megkezdése után azonban kamatot csökkenthet az MNB. A Citi elemzői szerint szeptemberben indulhatnak meg a tárgyalások, és összesen 100 bázispontos, fokozatos kamatcsökkentésre számítanak.
1 hónap alatt – 2012. áprilishoz viszonyítva – a fogyasztói árak 0,2 százalékkal csökkentek. Ezen belül az élelmiszerek 0,3 százalékkal drágultak, ami meghatározóan az idényáras élelmiszerek – burgonya, friss zöldség, gyümölcs – 5,1 százalékos áremelkedésének következménye. E csoport nélkül számítva az élelmiszerek ára az előző hónaphoz képest 0,4 százalékkal csökkent. Növekedett a száraztészta (3,2 százalék), a liszt (2,5 százalék) és a baromfihús (1,8 százalék) ára is. Árcsökkenés következett be a tojás (8,7 százalék), a tej (3,2 százalék) és a sajt (2,1 százalék) esetében. A főcsoportok közül a ruházkodási cikkek árai emelkedtek a legnagyobb mértékben, 0,9 százalékkal.
A szeszes italok, dohányáruk és a háztartási energia esetében szintén áremelkedés volt megfigyelhető (0,6 százalék és 0,1 százalék). Árcsökkenés következett be az egyéb cikkek körében (1,4 százalék), ezen belül a járműüzemanyagok ára 3,6 százalékkal csökkent. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 0,3 százalék, a szolgáltatásokért 0,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint egy hónappal ezelőtt.
12 hónap alatt, 2011. májushoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál kisebb mértékben, 4,1 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen nőtt a tojás (49,4 százalék), a sertészsiradék (28,1 százalék), a csokoládé, kakaó (20,1 százalék), a kávé (14,3 százalék), a sertéshús (11,4 százalék) és a párizsi, kolbász (11,1 százalék) ára. Árcsökkenés következett be a liszt (13,5 százalék), az idényáras élelmiszerek (11,4 százalék) és a cukor (10,2 százalék) esetében.
Az átlagosnál nagyobb mértékben, 13,2 százalékkal emelkedett a szeszes italok, dohányáruk ára. Szintén átlag felett, 7,7 százalékkal nőtt az egyéb cikkek ára, ezen belül a járműüzemanyagok 14,4 százalékkal, a gyógyszerek, gyógyáruk 3,2 százalékkal drágultak. A háztartási energia átlag feletti 6,9 százalékos áremelkedésén belül a palackos gáz 14,0 százalékkal, a távfűtés 10,5 százalékkal drágult. A szolgáltatások esetében 3,8 százalékos volt az áremelkedés mértéke, ezen belül a szemétszállítás 6,9, a csatornadíj 5,3 százalékkal drágult. A ruházkodási cikkek szintén átlag alatt drágultak (2,0 százalék), míg a tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1,3 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, 2011. májushoz képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.