A társadalombiztosítási alapok hiánya „akadályozta meg” a költségvetést abban, hogy jelentősen javítson az államháztartás egyenlegén az előző hónapban. A nyugdíj- és egészségügyi kiadások ugyanis közel 42 milliárd forintos mínuszt jelentettek, és ehhez járult még az elkülönített állami pénzalapok 8,5 milliárdos hiánya.
Hiába keletkezett tehát közel 62 milliárd forintos pozitívum a központi költségvetésben, az államháztartás önkormányzatok nélküli egyenlege csupán 11,5 milliárdos szufficitet mutat október hónapra.
Ennek azért van jelentősége, mert a kormány azt reméli: a harmadik negyed végére a GDP 4,1 százalékát elérő államháztartási deficitet az év végére – három hónap alatt – 3,8-re sikerül leszorítani. (Ez utóbbi a pénzforgalmi hiánycél, amely az EU által favorizált eredményszemléletű elszámolás szerint 3,9 százaléknak felel meg.)
Összességében a tizedik hónap végén 4 százalékon állt ez a mutató, a fennmaradó 0,2 százaléknyi eltérés pedig 55,3 milliárd forintos lefaragást tesz szükségessé az év utolsó két hónapjában. Ezzel kapcsolatosan Katona Tamás pénzügyi államtitkár a szaktárca tegnapi tájékoztatóján közölte: novemberben még hiányt, december hónapban azonban jelentősebb többletet mutat majd a költségvetés. A Pénzügyminisztériumban egyelőre nem tartják szükségesnek a bevételi tervek módosítását, miközben a kiadásokkal kapcsolatosan Katona leszögezte: a költségvetési szervek részéről fegyelmezett gazdálkodást tapasztalnak, és ez a jelek szerint a fennmaradó néhány hétben is így lesz.
Az államtitkár közölte: az Európai Bizottság ugyan néhány tized százalékkal rosszabb egyenleget vár, ám – legalábbis a tárca megítélése szerint – ez abból adódik, hogy Brüsszelben nem vették figyelembe egyes kormányzati intézkedések hatását. Az EU-ban emellett attól tartanak, hogy az év végén mégiscsak megnőnek az állami kiadások, ám a PM szerint ennek elejét veszi a nemrég bevezetett kincstárnoki rendszer.
Ami a társasági adót illeti: ebből az adónemből 25,1 milliárd forintos bevétele származott az állami költségvetésnek az előző hónapban, ez jóval kedvezőbb az augusztusi és szeptemberi „bevételnél”. Ekkor ugyanis a viszszatérítési kötelezettség meghaladta a befolyó összeget. Az első tíz hónapban a 418 milliárdra csökkentett éves bevételi tervből 233 milliárd forint folyt be az államkasszába.
A várakozások szerint alakultak az októberi szja-, forgalmiadó- és járulékbevételek – derül ki a PM közleményéből. Áfából 1800 milliárd forintot mutat az első tíz hónap eredménye, vagyis még 330 milliárdot kell „bevasalni” a fennmaradó két hónapban a prognózis valóra váltásához. Személyi jövedelemadóból ennél valamivel több, 360,5 milliárd forint az utolsó két hónapban esedékes összeg. KR
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.