BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Visszaesik a tőkeexport (is)

A gazdasági tárca szakértői szerint az idén jócskán visszaesik a magyar vállalkozások külföldi befektetéseinek az értéke. Mintegy egymilliárd eurónyival számolnak, miközben középtávon már évi átlagosan kétmilliárddal kalkulálnak, azzal, hogy egy-egy nagy értékű tranzakció jócskán befolyásolhatja a tényleges értéket. Ugyanakkor az ICEG European Center elemzése szerint a tőkeexport még az egymilliárd eurót sem fogja elérni 2009-ben.

Az idén egyébként az első fél évben a magyar vállalkozások összesen nettó 636 millió euró értékű működő tőkét fektettek be külföldön. Részvény és egyéb részesedés formájában csak nettó 357 millió euró tőkeexport történt. Ezen belül 298,8 millió euró áramlott a kőolaj-feldolgozásba, 18,1 millió euró a vagyonkezelés, 12,8 millió euró a vegyi anyag és termék gyártása, 11,0 millió euró pedig a gumi-, műanyag termék gyártása ágazatba – tudtuk meg a gazdasági tárcánál. Az újra befektetett jövedelem formájú tőkekivitel (becsült) egyenlege csupán 73 millió euró volt, ez ennek ellenére közel 700 millió euróval magasabb, mint 2008 azonos időszakában. A harmadik működőtőke-elem, az egyéb tőkemozgások egyenlege 206 millió euró volt.

A célországokat tekintve Irak volt a legjelentősebb, köszönhetően annak, hogy a Mol Nyrt. 10 százalékos részesedést vásárolt a Pearl Petroleum Company Ltd.-ben. Az irakit a horvátországi (25,6 millió euró, ugyancsak jellemzően a Molhoz kötődően), a kanadai (17,6 millió euró), a romániai (14,9 millió euró), a szerbiai (14,8 millió euró) és a ciprusi (11,1 millió euró) közvetlen tőkebefektetések követték.

Egyébként az idén csökkent a magyar cégek által külföldön befektetett működő tőke állománya – ennek az árfolyammozgás volt az oka. Ez év március végén a rezidensek tőkekihelyezéseinek állománya 13,56 milliárd euróra csökkent a 2008 végi 14,18 milliárdról (ugyanakkor forintban számolva 11,7 százalékkal nőtt). A második negyedév végén már csak 12 milliárd eurónyi volt az állomány.

A régió más országainak cégei is elkezdték azt az utat járni, amelyen a magyarok már korábban elindultak. Elsősorban a cseh vállalkozások aktivizálódtak, olyannyira, hogy 2008-ben Csehország már több tőkét helyezett ki, mint hazánk, és e tendencia 2009 első három hónapjában is folytatódott – mutat rá az ICEG elemzése. Csehország nagyjából ugyanazt a tőkekihelyezési pályát látszik követni, mint Magyarország, hároméves késéssel. Románia még nem lépett a tőkekihelyezés útjára (22 millió euró tőkekihelyezés az első negyedévben), míg Szlovákia valamivel több mint 200 millió euró tőkekihelyezést ért el. VG

FDI-beáramlás

Az idén az első fél évben Magyarország 46 új befektetési projektet „szerzett”: 13 a gyártó, 11 a kiskereskedelmi, 7 a marketing-, 5 az üzleti tevékenység ágazatban valósulhat meg. A legnagyobb egyszeri volumenű beruházás Dél-Koreából (88,9 millió eurónyi), Ausztriából (77,5 millió eurónyi) és Hollandiából (45,3 millió eurónyi) érkezett.

A gazdasági tárca az idei év egészében a sokévi átlagnál számottevően alacsonyabb működőtőke-beáramlást vár. A nem adóssággeneráló külföldi közvetlen tőkebefektetések értéke kedvező esetben megközelítheti a kétmilliárd eurót. Ezen belül egymilliárd euró körül is alakulhat az újra befektetett jövedelem.

A nehezen előre jelezhető, adóssággeneráló egyéb tőkemozgásokkal együtt a teljes beáramlás kétmilliárd euró körül lehet.

A gazdasági tárca az idei év egészében a sokévi átlagnál számottevően alacsonyabb működőtőke-beáramlást vár. A nem adóssággeneráló külföldi közvetlen tőkebefektetések értéke kedvező esetben megközelítheti a kétmilliárd eurót. Ezen belül egymilliárd euró körül is alakulhat az újra befektetett jövedelem.

A nehezen előre jelezhető, adóssággeneráló egyéb tőkemozgásokkal együtt a teljes beáramlás kétmilliárd euró körül lehet. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.