BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megújul az e-közigazgatás

Magyarországon mintegy 250-féle önkormányzati hatósági ügyintézés válik lehetővé a lakosság és a vállalkozások számára az interneten is a jövő év második felétől. Addigra jönnek létre azok az informatikai szolgáltató központok, amelyek kiépítésére régiónként másfél milliárd forintos európai uniós támogatást biztosít az Új Magyarország fejlesztési terv (ÚMFT).

Az online, egyablakos önkormányzati közigazgatási szolgáltatások kiépítéséhez szükséges, úgynevezett ASP-központok pályázata iránt nagy volt az érdeklődés: a hét régióból tizenhárman jelentkeztek a kiírásra. Közülük választották ki azt a hét – az ilyen szolgáltatások működtetésében már jelentős tapasztalatokkal rendelkező – települési önkormányzatot, amely gazdája lehet a regionális központoknak.

„Versenyelőnyt jelent az ASP-központ az adott település számára, ráadásul erősíti a regionális összetartozást is, mert nemcsak maguknak fejlesztenek a nyertesek, hanem a régiójuknak is” – összegezte az ÚMFT kiemelt projektjének hatásait Mosonyi Balázs, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) illetékes irányító hatóságának vezetője. A pályázat eredményeként a hét regionális ASP-központnak Debrecen, Érd, Miskolc, Pécs, Szeged, Székesfehérvár és Szombathely önkormányzata adhat otthont.

„Érd számára a sikeres e-önkormányzati pályázat nemcsak egy 1625 millió forintos beruházás megvalósítását teszi lehetővé, hanem egyben városunk régióban betöltött szerepét is erősíti, és lehetővé teszi, hogy a tudásalapú helyi gazdaság és a szolgáltató önkormányzat fejlesztésében is az élen járjunk” – állapította meg Simó Károly, Érd pályázati referense. Felidézte, hogy már korábban is volt egy jelentős e-önkormányzati projektjük: ennek keretében dolgozták ki azt a helyi információs társadalom stratégiát, amelyben célul tűzték ki az ASP-központ létrehozását. Ez a 2007-es projekt egyúttal jó ajánlólevél is volt az ÚMFT-pályázaton Érd esetében.

A régióból Budaörs és Szentendre volt a Pest megyei város vetélytársa, ám az előző projekt eredményei, a környékbeli településekkel és több fővárosi kerülettel ápolt jó kapcsolatuk a javukra billentette a mérleg nyelvét. Érden most a közbeszerzési felhívás közzétételére készülnek, ez a feltétele a támogatási szerződés megkötésének. A tervek szerint 2011 második fél évétől kezdenék el az önkormányzatok csatlakoztatását az ASP-központhoz. „Az érdeklődő településeknek fontos információ, hogy 2013 első fél évének végéig lehet támogatással csatlakozni, utána már csak piaci alapon van erre lehetőség” – állapította meg Érd illetékes szakembere. A kérdésre, hogy mekkora kockázattal, illetve haszonnal járhat a központ működtetése, elmondta: évi 200-220 millió forintos bevétellel számolnak, de a központi régió kiegyensúlyozott környezete révén is a működtetés és a fenntartás gazdaságossági kockázata viszonylag alacsony.

„Az e-önkormányzati szolgáltatások fejlesztése és széles körű elterjesztése hazai és európai uniós jogszabályok által is előírt kötelezettség, ráadásul elengedhetetlen feltétele a közigazgatás hatékonyabbá tételének” – írja közleményében az NFÜ. Egyúttal azt is megállapítja, hogy az elektronizálás révén jelentős megtakarítások érhetők el, ezért az e-közigazgatásra áldozott források megtérülnek a települési költségvetésekben. A regionális ASP-központok kiépítése a tervek szerint 2011 második felében fejeződik be. Az önkormányzatok ezt követően – a település méretétől függően 15–85 millió forintos uniós pályázati támogatással – csatlakozhatnak a rendszerhez.

Észak-Alföld legnagyobb településeként Debrecenben nagy dolognak, de evidensnek is tartják, hogy nyertek az ASP-központ pályázaton. Mint Fauszt Zoltán aljegyző beszámolt róla, a pályázatban elvárt kilenc szolgáltatási rendszer közül hattal eleve rendelkeznek. A régióból hárman – Debrecen mellett Hajdúszoboszló és Nyíregyháza is – pályáztak az ASP-központra. „Ha a kiírás megengedte volna, bizonyára konzorciumot hozunk létre, hiszen Hajdúszoboszló már több ASP-szolgáltatással is rendelkezik” – tette hozzá. Eddig 80 település írta alá a szándéknyilatkozatot, hogy csatlakozik a rendszerhez. Ha közülük 60-70 ezt ténylegesen is megteszi, akkor 2013–14-ben 100, a rendszer és a csatlakozás teljessé válásával pedig 300-400 millió forint bevételre számít az önkormányzat évente.

ASP-központok kiépítése

(előirányzott menetrend)

1. A beruházásra a közbeszerzési felhívás közzététele

2. Támogatási szerződés megkötése

3. A közbeszerzés lebonyolítása

4. Az ügyintézési modell kialakítása

5. Fizikai kiépítés és alkalmazásfejlesztés

6. Települési csatlakozás EU-támogatással: 2011. II. fél év–2013. II. fél év

7. Az alkalmazások testreszabása és a szükséges képzések lebonyolítása

8. Közbeszerzési felhívás a központ működtetésére

Forrás: VG-gyűjtés

1. A beruházásra a közbeszerzési felhívás közzététele

2. Támogatási szerződés megkötése

3. A közbeszerzés lebonyolítása

4. Az ügyintézési modell kialakítása

5. Fizikai kiépítés és alkalmazásfejlesztés

6. Települési csatlakozás EU-támogatással: 2011. II. fél év–2013. II. fél év

7. Az alkalmazások testreszabása és a szükséges képzések lebonyolítása

8. Közbeszerzési felhívás a központ működtetésére

Forrás: VG-gyűjtés-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.