BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Frankhitelesek: évekig maradhat a mostani magas törlesztőrészlet

A svájci frank jegyzése tegnap megközelítette a 210 forintot, erre tavaly március óta nem volt példa.

 A kialakult helyzetnek több oka is van: a svájci jegybank felhagyott az intervenciós lépésekkel, és kijelentette, nem küzd a frank deflációja ellen,  miközben a minimálisra zsugorodó frankalapú hitelezés mellett a folyamatos törlesztések felfelé hajtják az árfolyamot.

 Az alpesi deviza az euróval szemben egyre erősebb, a forint viszont gyengül. A svájcifrank-alapú hiteladósok pedig jelentős összegeket veszítenek a növekvő törlesztőrészletekkel.

Az alpesi deviza az elmúlt időszakban tartósan erősödött az euróval szemben is.

Akik 2007–08-ban 150-155 forintos árfolyam mellett írták alá a folyósító bankkal a szerződést, most alaposan ráfizetnek. Igaz, 2009 márciusában 215 forintig is felkúszott az alpesi fizetőeszköz árfolyama, de a kedvezőtlen változás nem ígérkezett túlzottan tartósnak, s nem volt olyan nagy bizonytalansági nyomás az eurón, mint amilyen jelenleg van a görögökkel kezdődött uniós adósságválság miatt. Mindezek mellett az is jelentős mértékben hozzájárul a svájci fizetőeszköz erősödéséhez, hogy szerte Európában minimálisra zsugorodott a frankalapú hitelezés. Új hitelfelvétel gyakorlatilag nincs, viszont a folyamatos törlesztési sebesség felfelé hajtja az árfolyamot – magyarázta lapunknak Barcza György, a K&H Bank vezető elemzője.

Kézzelfogható elmozdulás a svájci frank piaci értékelésében akkor várható majd, amikor az eurózónában megindul a kamatemelés – véli Barcza György. Erre a vezető elemző azonban legkorábban jövő tavasszal lát reális esélyt. A svájci frank árfolyama a stabilnak ígérkező 180-190 forintos szinten talán két-három év múlva állhat be.

Gyengültek a térségi devizák is

Látványos gyengülésbe kezdtek tegnap a déli órákban a térségbeli devizák is. A zloty 4,07 körüliről 4,11-os eurójegyzés fölé, a cseh korona 25,71 körüliről 25,76-ra gyengült. A globális gyengülést a környező országok szakértői egyértelműen a nemzetközi befektetői hangulat romlásával indokolják, amelynek elsődleges oka az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed szerdai, borús gazdasági növekedési előrejelzéseket megfogalmazó bejelentése volt.

A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.