19 óra
A forint délután tovább gyengült, és 273,9-es szintre esett az euróval szemben. Az euró erejét támogathatta – a kamatemelési várakozáson kívül –, hogy az EU pénzügyminiszterei megállapodtak az övezet pénzügyi stabilitását segítő jogszabályokról.
A friss piaci adatokat itt megtekintheti!
Közben az euróövezeti kamatemelés valószínűsége csökkent a Japán földrengés után. A nyersanyagárak csökkentek, melyek a közel-keleti feszültségek felerősödése után emelkedtek. A nyersolaj ára ma 100 dollár alá csökkent: 2,33 százalékkal (-2,35 dollár), 98,8 dolláron jegyzik.
Az Lloyds Bank szerint annak valószínűsége, hogy az EKB emeli a kamatot áprilisban, 50-75 százalék között van, mely a korábbi 90 százalékos valószínűségről csökkent.
Közben Japánt újabb, 6-os erősségű rengések rázták meg, de a nukleáris válsággal kapcsolatos aggodalmak csökkentek: a fukushimai 4-es reaktort eloltották, és helikopterekkel fogják locsolni.
Az európai vezető indexek feljebb tudtak kapaszkodni zárásra. Az angol FTSE100 1,39, a német DAX 3,19, a francia CAC40 2,51 százalékkal került lejjebb.
Az euró visszakapaszkodott 1,28-as árfolyam fölé a frankkal szemben, így az alpesi deviza ára 214 forintra mérséklődött.
14 óra után
A svájci frankért már csak 1,275 eurót kérnek a devizapiacon, ennek következtében az alpesi devzát már 215 forinton jegyzik. Közben a forint 273,6-os szint környékén mozog az euróval szemben, nem mutat jelentősebb gyengülést. A pánik kitart az európai tőzsdéken is, a német DAX index visszacsúszott 5 százalék körüli esésbe.
Délután
Délután mérsékelten erősödtek mélypontjukhoz képest az európai tőzsdeindexek, miután nem érkeztek újabb negatív hírek Japánból. Az FTSE100 2,2, a DAX 4,5 százalékos mínuszban áll.
Az eurót 273 forint körül jegyzik a bankközi devizapiacon, a szokásosnál nagyobb árfolyammozgás mellett. A svájci frank sem erősödött tovább: 1,28-as kurzuson stabilizálódott az euróval szemben. Az alpesi devizát 213,5 forint körül jegyzik.
11 óra előtt
A japán tőzsde 11 százalékos zuhanása után az európai indexek is hatalmas esést mutatnak. Az FTSE100 3 százalékot esett, a DAX 4,7 százalékos mélyrepülésben áll, és a CAC40 is tovább szakadt: 3,5 százalékot esett. Az amerikai S&P500 index határidős árfolyama 3 százalékkal esett.
A frank tovább erősödik, átvitte a lélektani 1,28-as szintet az euró ellenében, miközben a forint gyengült a közös európai devizával szemben: 273,6 forinton jegyzik az eurót. E két tényező hatására a svájci frank árfolyama 214 forintra ugrott.
Az európai tőzsdeindexek 14 heti mélypontra süllyedtek – jelenti a Reuters. A Nomura kereskedője szerint bizonytalanság övezi a stabilizációra irányuló erőfeszítéseket Japánban, a tőzsdék nyomás alatt vannak, de viszonylag gyorsan fel tudnak épülni. A Hargreaves Lansdown elemzője azt mondta, hogy a piac a legrosszabb forgatókönyvet árazza, és a helyzet óráról órára változik.
10 óra előtt
Borzasztó hangulat uralkodik a világ tőzsdéin, miután Japánban a múlt pénteki földrengést követően nem csökkentek a kockázatok, sőt, egy nukleáris válság fenyeget a szigetországban.
Tokióban készülődnek a radioaktív felhőre, ugyanis az éjszaka újabb robbanás történt a fukushimai atomerőmű kettes blokkjában, ezúttal azonban a reaktor is károsodott.
A négyes blokkban tűz ütött ki, a sugárzás az erőmű területen csaknem kétszerese az egészségre káros mértéknek, de Ibaraki prefektúra területén a normális mérték százszorosa a sugárzás - mondják a hatóságok.
A japán jegybank likviditásfokozással próbál úrrá lenni a kialakult helyzeten. A japán központi bank kedden két részletben összesen 98 milliárd dollár értékű jent dobott piacra az előző napi, rekordot jelentő 184 milliárd dolláros intervenció után. E lépéssel sikerült stabilizálnia a japán valuta árfolyamát.
Az angol FTSE100 1,24 százalékos esést mutat röviddel nyitás után, a német DAX 2,4 százalékot zuhant. A francia CAC40 1,7 százalékos mínuszban, míg a Stoxx Europe 600 0,8 százalékkal került lejjebb tegnapi záróárfolyamától.
A kockázatkerülés felerősödésével a biztonságosnak tekintett menedék, a svájci frank erősödött. Az euró 1,295-ös szintről reggelre 1,29-ig, majd délelőttre 1,282 alá is benézett a frank ellenében, majd 1,285-ös árfolyamon állt meg a kurzus.
Így a frank/forint keresztárfolyamot is elérte a Japán válság: az alpesi devizáért reggel 213,5 forintot is kellett adni a bankközi piacon. Hétfő este 210,5 forintba került a svájci frank.
A forint megingást mutatott reggel, egészen 274-es kurzus közelébe került az euró ellenében, azonban sikerült visszakapaszkodnia 273 alá. Tegnap 272 forint alatt jegyezték a közös európai fizetőeszközt.
Heves mozgásokra számítani lehet a felfokozott hangulatban, és a válság mélyülése esetén a svájci frank biztonságos menedéket nyújthat a befektetőknek, mely a hazai frankhitelesekre újra nagyobb terhet róna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.