A legtöbb követeléskezelő cég komoly kihívásokkal került szembe az elmúlt hónapok során, a sikeresség megfelelő szinten tartása egyre több erőfeszítést kíván, ez jellemzően magasabb költségszintet is jelent – fogalmazta meg az idei tendenciákat Thummerer Péter, a Magyar Követeléskezelők és Üzleti Információt Szolgáltatók Szövetsége (Makisz) elnöke, az EOS KSI Magyarország Inkasszó Kft. ügyvezetője. Hasonlóan nyilatkozott Pongrác László, a Makisz alelnöke, a Sigma cégcsoport vezérigazgatója is, mondván, a 2009-es év egyik tanulsága, hogy a várakozásoktól eltérően a követeléskezelési piacot is igen keményen sújtja a gazdasági válság. A változó piaci környezetre üzleti megfontolások alapján kellett döntéseket hozni: drasztikus költségcsökkentéssel, a tevékenységek folyamatos átértékelésével és újabb kiigazítások életbeléptetésével reagáltak a követeléskezelő cégek. A válság nyomán ugyanakkor a multinacionális vállalatok hozzáállása jelentősen változott – jegyezte meg Pongrác László –, nagyon sok esetben minden szakmai kérdést nélkülözve csak az ár döntött egy munka megszerzésénél.
Az év kihívásait jól érzékelteti, hogy míg a 2009-ben lejárt követelések száma 20 százalékkal emelkedett, addig az átlagos ügyérték 50 százalékkal nőtt az előző esztendőhöz képest. Ezzel egy időben a sikeresség mértéke a tervezett 10 százalékkal szemben 30 százalékkal romlott. „Ezzel összhangban nagyon átgondolt számításokkal kötöttünk újabb szerződést, illetve tartottunk meg régi partnert, és ahol a számítások veszteséget mutattak, ott felmondtuk a szerződéseket” – utalt ez évi stratégiájukra Pongrác László. Majd hozzáfűzte: így igen komoly mértékben szigorodott a folyamatos monito-ringtevékenység.
A sikeresség romlása az iparág, illetve az ügyek átlagos értékének függvényében 10-30 százalékra tehető – osztotta meg tapasztalatait az Intrum Justitia magyarországi vállalatának ügyvezető igazgatója, Felfalusi Péter. Hozzátéve: a régebbi követeléseket láthatóan sokkal kevésbé akarják kifizetni, inkább az újonnan keletkező számlákat egyenlítik ki, még ha késve is. Ennek következtében a vásárolt követeléseknél a visszaesés még ennél is nagyobb volt. „A banki követelések közül továbbra is a jelzálog-fedezetű tartozások kezelése esetén érezhető leginkább az igyekezet a szerződés felmondásának elkerülésére az adós részéről, azaz minden követ megmozgatnak a törlesztések rendezésére” – emelte ki Thummerer Péter, hozzátéve: általánosságban 15–35 százalék közötti viszszaesés tapasztalható azonos időszakra vetített sikeresség esetén. Mindez nem feltétlenül jelenti azt, hogy ennyivel kevesebbet lehet beszedni: a részletfizetések futamideje is megnőtt a legtöbb esetben.
Az év egyik tendenciájának tekinthető ugyanakkor a jogi eljárások számának megugrása is a vásárolt követelések esetében. „Elsősorban a banki követelések esetén nőtt meg a tartozások jogi úton történő behajtása – mondta Thummerer Péter –, aki nem tudott vagy nem akart élni a jogi eljárást megelőző egyezség lehetőségével, rövidesen a bírósági értesítést fogja megkapni.” Bár mint a Makisz elnöke hangsúlyozta, az adósokkal történő kommunikáció változása során egyfajta tanácsadói szerepben próbálnak kiutat találni az adósságokból, ám ehhez elengedhetetlen az adósok tevőleges együttműködése.
Ami a jövő évet illeti, hasonló gondokra és piaci előrejelzésekre számít a Makisz alelnöke, azonban a versenyhelyzet fokozása érdekében az elmaradt beruházásokat, fejlesztéseket részben vagy egészben meg kell valósítani, például a szoftverfejlesztések esetében. Nem számít áttörésre jövőre Felfalusi Péter, mondván, a háztartások rendelkezésre álló jövedelme nem valószínű, hogy növekedni fog, míg a jogi eljárások jövőre is a figyelem középpontjában lesznek. Jelentős gazdasági javulásra, a munkanélküliség csökkenésére, a fizetőképesség javulására kevésbé számít a Makisz elnöke 2010-ben, sokkal inkább stagnálást prognosztizál.
Thummerer Péter szerint 2010 első felében enyhülésre, kedvezőbb környezetre semmiképpen sem lehet számítani, legkorábban az év második fele hozhat javulást.
Thummerer Péter szerint 2010 első felében enyhülésre, kedvezőbb környezetre semmiképpen sem lehet számítani, legkorábban az év második fele hozhat javulást. Kivárnak a kkv-k? A kkv-knál továbbra sem érződik a korábban elvárt jelentős növekedés, sok cég még mindig nem teljes mértékben ismerte fel a külső követeléskezelő bevonásában rejlő lehetőségeket, illetve a nem megfelelő kintlevőség-kezelésben rejlő kockázatokat.
Jelentősen nő ugyanis a felszámolási eljárások száma, ami egyértelműen kihatással van a céges tartozások behajthatóságára, s mindez növeli a megelőzés, előzetes informálódás, valamint az időben alkalmazott követeléskezelés jelentőségét – magyarázta a Makisz elnöke, aki bízik abban, hogy egyre több kkv is élni fog a rendelkezésre áll eszközökkel.
Komoly meglepetést okozott Pongrác László számára is az üzleti kör reakciója 2009-ben: a piaci pozíciójuk megtartása érdekében jóval kevesebb ügyet adtak át a követeléskezelő cégeknek. Reményei szerint 2010-ben megváltozhat ez a gondolkodásmód, és „megmozdulhat” ez a piac is.
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.