BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Védőháló az adósoknak

Mentesítené a végrehajtás alól az 500 ezer forint alatti közüzemi és egyéb tartozással rendelkező lakástulajdonosok ingatlanát a Magyar Hitelszövetség, ha az ingatlanon jelzáloghitel is van, amelyet egyébként az adósok rendben törlesztenek. Hiába kérnek és kapnak ugyanis könnyítést a bankjuktól a lakáshitel törlesztésében, ha néhány hónapig a többi kölcsön vagy közüzemi számla fizetésével is elmaradnak. A késedelem ugyanis ilyenkor rövid időn belül a – viszonylag – alacsony összegű hitelek, szolgáltatói szerződések felmondásához, majd végrehajtási eljáráshoz vezethet.

A végrehajtás alá került ingatlanok esetében pedig a bankok is azonnal felmondják a jelzáloghitel-szerződést, s így a tulajdonos elveszíti a lakóingatlanát. „Az első negyedévben elárverezett lakások mindössze 10 százalékánál kezdeményezték jelzáloghitel nemfizetése miatt a végrehajtást, a többi esetben valamilyen más tartozás miatt árvereztek” – magyarázta lapunknak Barabás Gyula, a szövetség elnöke. Barabás szerint, ha a javaslatukat elfogadnák, elkerülhető lenne a lakáshitelek értelmetlen felmondása, csökkenthető lenne az otthonok elvesztésének és a nehéz helyzetbe került családok lehetetlen helyzetbe kerülésének az esélye.

Az érintett hitelezők vegyesen reagáltak a hírre. A javaslat kidolgozásával és bevezetésével várhatóan csökkenne a kisebb tartozások miatt nehéz helyzetbe került ügyfelek száma, így a bankok kevesebb alkalommal kényszerülnének arra, hogy egyébként szerződésszerűen fizető adósok ellen folyó végrehajtásokba bekapcsolódjanak – állítják a Budapest Banknál. A hitelintézet szerint ez mindkét fél – az ügyfelek és a bankok – szempontjából kedvező lenne.

A kisebb követelések jogosultjai azonban már nem fogadják ennyire pozitívan a szabályozást. „Alapvetően egyetértek a javaslattal, de attól lehet tartani, hogy a kisebb összegű tartozások fizetése elmarad” – mondja Felfalusi Péter, a követeléskezeléssel foglalkozó Intrum Justitia ügyvezető igazgatója. A szakember nem ért egyet azzal, hogy ne lehessen bejegyezni végrehajtási jogot egy ingatlanra, de mivel ez nem jelenti azonnal a végrehajtás megindítását is, a bankoknak szerinte ilyenkor nem kellene feltétlenül felmondaniuk a hitelszerződéseket. Nem minden bank tesz egyébként így: az UniCredit Bank lapunknak jelezte, náluk az a tény, hogy a hiteladós ügyfél ingatlanára más hitelező javára végrehajtási jogot jegyeznek be, nem jelenti a hitelszerződés automatikus felmondását. A végrehajtókon is sok minden múlik Felfalusi szerint, jó néhányan például olyankor is az ingatlanon akarják behajtani a tartozást, ha az adósnak van jövedelme, és abból is levonhatnák.

A hitelszövetség javaslatának kapcsán az esetleges visszaélésektől tart Thummerer Péter, a Magyar Követeléskezelők és Üzleti Információt Szolgáltatók Szövetségének elnöke. „Nagyon óvatosan kellene meghatározni a jogosultak körét” – mondja a szakember, aki szerint a védelem ernyője – vagyis a jelzáloghitel – alá sok olyan adós is bemenekülhet, aki valójában nem szorul rá. A másik probléma az lenne, hogy hogyan kompenzálják azokat a szolgáltatókat, amelyek hónapokon át nem jutnak hozzá a követelésükhöz, ha azt jogi úton kellene érvényesíteni. „A számlákat ugyanis ki kell fizetni, ha fogyasztó nem teszi meg, akkor az államnak az adófizetők pénzéből” – mondja Thummerer.

A szolgáltatók sem túl lelkesek. Az Elműnél azt állítják, őket kevéssé érintik ezek a kérdések, egy-egy háztartás havonta átlagosan tízezer forintnyi áramot fogyaszt el, és a cég háromhavi tartozás után lép, vagyis néhány tízezer forintos követelései vannak, amelyek miatt nem nagyon árvereznek. „Jogilag azonban aggályosnak érezzük a különböző adósságok megkülönböztetését” – mondja Boross Norbert, az Elmű-Émász kommunikációs vezetője.

A Főtávnál attól tartanak, hogy azt az érzetet keltheti az intézkedés az ügyfelekben, hogy a hitelt muszáj fizetni, a közüzemi számlákat viszont nem. „Ezzel nem szűnnének meg a problémák, csak elhalasztódna a megoldásuk” – mondja Balog Róbert, a Főtáv szóvivője. Az ingatlanon ugyanis ott marad a közüzemi tartozás, amely a kamatokkal növekszik, halmozódik, és egy idő után átlépheti a kritikus 500 ezer forintos határt. HB

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.