Magyarországon először, 2005-ben az Örökjáradék Zrt. kínált lakásfedezetű életjáradékokat, majd 2006-ban az OTP Életjáradék és az FHB Életjáradék Zrt. lépett be a piacra. Az előző két társaság az ingatlanpiac élénkülésére vár, és 2008 végén felfüggesztette az új szerződések kötését.
Az OTP Életjáradék Zrt. 2006 januárja és 2008 decembere között összesen mintegy 1400 szerződést kötött; az új szerződésekhez kapcsolódó ingatlanok értéke bekerüléskor 2006-ban 3 milliárd, 2007-ben 8,9 milliárd, 2008-ban 7 milliárd forint volt. A portfólió fele budapesti, fele vidéki ingatlanokból áll, 80 százalékuk lakás, 20 százalékuk családi ház.
A társasággal azok a 65 év felettiek állapodhattak meg életjáradékról, akiknek legalább 5 millió forint forgalmi értékű ingatlanjuk volt, és annak legfeljebb 45 százalékát kaphatták meg előleg formájában. Szerződéskötést követően a cég minden esetben az ingatlan tulajdonosává vált, az ügyfél számára az ingatlanon használati vagy haszonélvezeti jogot jegyeztek be. A társaság egyösszegű kifizetéseket, életjáradékot, vagy a kettő kombinációját is kínálta, azonban szinte valamennyi esetben az utóbbit választották az ügyfelek.
Az OTP Életjáradék Zrt. 2009. január 1-jétől nem köt újabb szerződéseket, és azóta csak meglévő ügyfélállományának a kezelését, az ingatlanportfólió üzemeltetését, folyamatos karbantartását végzi. Tavaly januárban megváltak Hild Imrétől, aki addig a cég vezérigazgatója volt, és az 505 millió forint jegyzett tőkét leszállították 100 millió forintra. „A társaság tőkestruktúrájának átrendezésére a saját pénzeszközeinek hatékonyabb felhasználása érdekében került sor” – indokolta a tőke leszállítását akkor az egyik internetes portálnak a tulajdonos OTP Bank.
Az FHB Életjáradék Zrt. 2006-ban indította el Időskori programját, melyben lakásért életjáradékot és jelzálogjáradékot is nyújtott a társaság. Jelenleg azonban kizárólag jelzálogjáradékot kínál. Így is a piac egyetlen szereplője maradt az országban. A társaság Időskori programjában jelenleg csaknem 1300 élő szerződés van. A lakásért életjáradék konstrukcióval több mint 11 milliárd forint értékű ingatlan került a tulajdonába. A jelzálogjáradék konstrukcióban kötött szerződések állománya megközelíti a 3,5 milliárd forintot. A portfólióba került ingatlanok meghatározó többsége Budapesten és az agglomerációhoz tartozó településeken található. Az ingatlanok típusát vizsgálva elmondható, hogy mintegy 50 százalékuk családi ház, 36 százalékuk társasházi, 14 százalékuk panellakás.
Az Időskori programban történő részvétel feltétele alapesetben férfiaknál 62, nőknél 65 év, de a 60. életévüket betöltött jelentkezők egyedi elbírálással is részt vehetnek benne. További elvárás még, hogy a jelentkezők legkésőbb a szerződés megkötésekor a fedezetül szolgáló ingatlan 100 százalékos tulajdonosai legyenek. A programban lehetőség van a már korábban felvett és pontosan fizetett hitelek kiváltására azokban az esetekben, ahol az ingatlan terheltségi szintje nem túl magas. Jelenleg elsősorban budapesti ingatlanokat fogad el a társaság fedezetként. Az ügyfél igénye alapján egyöszszegű kifizetést vagy egyösszegű és havi járadékot is folyósítanak. A lakásért életjáradék konstrukcióban az ügyfelek döntő többsége az egyösszegű kifizetés és havi járadék kombinációját választotta, a jelzálogjáradéknál többnyire az egyösszegű kifizetést.
A lakásért járadék típusú pénzügyi szolgáltatások a múlt század hatvanas éveiben terjedtek el eleinte az Amerikai Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában, Ausztráliában, Kanadában és Új-Zélandon, később pedig több nyugat-európai államban. Magyarországon 2005 óta lehet igényelni ilyen szolgáltatásokat.
A European Center for Financal Services (ECFS) egy 2007-ben végzett kutatása szerint világszerte 24 országban kínáltak ilyen szolgáltatásokat. Nemzetközi téren egy új-zélandi szolgáltató a legaktívabb, amely termékét Írországban és Spanyolországban is bevezette. Az ECFS 2007-ben a világon összesen 120 szolgáltatót tartott nyilván, amely jelzálogjáradékot kínált, közülük 55 bank, 38 pénzügyi vállalkozás, 24 jelzálogbank, 3 pedig biztosító volt. A termékvariációk száma 178. A szervezet világszerte 18 szolgáltatót tartott nyilván, amelyek ugyanakkor lakásért életjáradék konstrukciót kínáltak, valamennyien pénzügyi vállalkozások. GIJ
A lakásért életjáradéknál a lakás a szolgáltató tulajdonába kerül, de az ügyfélnek haszonélvezeti joga marad élete végéig. Mindkét konstrukciónak három formája létezik: egyszeri kifizetés, életjáradék vagy egyszeri kifizetés és életjáradék kombinációja. A világban a jelzálogjáradék és az egyszeri kifizetés az elterjedtebb.
Magyarországon kezdetben a lakásért életjáradék konstrukció tényleges életjáradékkal, vagy az életjáradék és az egyszeri kifizetés kombinációjával terjedt el.
A lakásért életjáradéknál a lakás a szolgáltató tulajdonába kerül, de az ügyfélnek haszonélvezeti joga marad élete végéig. Mindkét konstrukciónak három formája létezik: egyszeri kifizetés, életjáradék vagy egyszeri kifizetés és életjáradék kombinációja. A világban a jelzálogjáradék és az egyszeri kifizetés az elterjedtebb.
Magyarországon kezdetben a lakásért életjáradék konstrukció tényleges életjáradékkal, vagy az életjáradék és az egyszeri kifizetés kombinációjával terjedt el.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.