BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A jegybankok szerint most már van elég alpesi deviza a piacon

Felfüggeszti euró/frank devizaswap-műveleteit a Magyar Nemzeti Bank, a lengyel jegybank, a Svájci Nemzeti Bank és Európai Központi Bank – derül ki az érintettek tegnapi közös közleményéből. A műveletek keretében a jegybankok svájcifrank-likviditást nyújtottak a piaci szereplőknek euróért cserébe, egyhetes lejáratra, enyhítendő a válság nyomán kialakult forrásszűkét.

A közlemény szerint a lépést az indokolja, hogy a devizaswap-műveletek keretében megszerezhető svájcifrank-likviditás iránti kereslet az utóbbi hónapokban jelentősen visszaesett, míg a piaci frankforrásszerzési lehetőségek számottevően javultak. Ennek megfelelően – írja a közlemény – a másik három központi bankhoz hasonlóan az MNB az utolsó egyhetes euró/svájci frank swapműveletét 2010. január 25-én hirdeti meg.

Az MNB 2009 januárjában állapodott meg a svájci jegybankkal, és először február elején hirdette meg a devizaswaptender lehetőségét a Magyarországon működő piaci szereplők számára, majd júniusban és októberben meghosszabbították a jegyban-

kokkal kötött megállapodást. A nagyjából egy évig élő lehetőség iránt tavaly áprilisban mutatkozott a legnagyobb érdeklődés, mára viszont gyakorlatilag nem maradt érdeklődő a tenderek iránt.

„A pénzügyi piacok kondíciói nagyjából normalizálódtak 2009 nyarára, és ez a lépés jól illeszkedik abba az általános képbe, miszerint enyhül a válság” – reagált a fejleményekre a Reutersnek Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője.

A magyar háztartások és vállalatok svájci frankkal szembeni kitettsége az elmúlt években meglehetősen magas szintre ugrott. Az MNB statisztikai adatai szerint tavaly márciusban – amikor tetőzött a svájci frank forinttal szembeni kurzusa – majdnem 5400 milliárd forintnyi, az alpesi devizában nyilvántartott kölcsön volt kinn a hazai lakosságnál, ez a teljes portfólió nagyjából 63 százalékát jelentette. Az új kihelyezések drasztikus viszszaesése, a forint árfolyamának erősödése, illetve a törlesztések miatt ugyanakkor mára némileg javult a helyzet: november végén már „csak” hozzávetőlegesen 4500 milliárd forintnyi frankalapú hitellel tartoztak a háztartások, ez a teljes mennyiség 57 százalékának felel meg.

A most svájcifrank-hitelt törlesztő adósok helyzetére viszont nincs érezhető hatással a lépés: a törlesztőrészletek alakulását ugyanis az árfolyam, illetve a hitelintézetek által alkalmazott kamatok mozgása befolyásolja. BM

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.