A nemzetközi hitelminősítő intézet a „Baa1” kategóriából a „Baa3” kategóriába sorolta át a magyar kormánykötvény minősítését, melyet így már csak egy hajszál választ el a bóvli kategóriától.
A besorolásra negatív kilátást helyezett a Moody’s, melynek oka a kormány pénzügyi erejével kapcsolatos kétség, valamint az a tény, hogy a strukturális költségvetési hiány növekedni fog. A hitelminősítő emlékeztetett arra a tényre is, hogy Magyarország továbbra is sérülékeny, és fokozottan ki van téve a nemzetközi piac negatív hatásainak.
A kormány stratégiája főként ideiglenes intézkedéseken nyugszik ahelyett, hogy a fenntarthatóságot célzó konszolidációt hajtana végre – tette hozzá Dietmar Hornung, a Moody’ alelnöke és magyarországi vezető elemzője.
Nehéz eldönteni, mitől emelkedett a magyar államkötvények hozamfelára, de a hazánkkal kapcsolatos bizalom növekedett – mondta el Navracsics Tibor, miniszterelnök-helyettes az MTV-nek. Magyarország irány a bizalom nem rendült meg, sőt erősödött, mert látszik, hogy Magyarország mindent megtesz azért, hogy a költségvetés 3,8 százalékos hiányát tartani tudja az idén, tette hozzá Navracsics.
Az elemzők szerint azonban várható volt a leminősítés, a Moody’s-t pedig már megelőzte az Standard and Poor’s (S&P) hitelminősítő. Az S&P-nél már korábban a bóvli kategória feletti osztályzattal értékelte a magyar államkötvényeket. A harmadik hitelminősítő intézet a Fitch lépésére vár a piac, az intézet már két hete bejelentette, hogy felülvizsgálja Magyarország besorolását. A kérdés az, hogy még az idén leminősítés mellett dönt-e a Fitch, ebben az esetben, az esetben mindhárom nagy hitelminősítő az utolsó befektetésre ajánlott kategóriába sorolná a Magyarországot.
Maga a leminősítés nem lepte meg a piacokat – mondta el Kovács Mátyás, a Raiffeisen Bank elemzője. A Moody’s a nyáron helyezte felülvizsgálat alá az ország hitelminősítését, negatív meglepetést az okozta, hogy a hitelminősítő két fokozattal sorolta vissza a magyar államkötvényeket, és hogy a kilátás továbbra is negatív.
Az elemző elmondta, hogy az önkormányzati választások előtt nem játszott a kormány nyílt lapokkal, de pozitív volt a várakozás azzal kapcsolatban, hogy a választásokat követően érdemben hozzányúl a kiadásokhoz. Mivel nem ez történt, hanem a kormány csak átmeneti intézkedésekkel biztosítja rövidtávon a költségvetés egyensúlyát, ez indokolja a leminősítést.
A várakozásokhoz képest erőteljesebb volt a Moody’s lépése – vélekedett Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője. Az elemző túlzásnak tartja a két fokozattal történő leminősítést. Véleménye szerint a hitelminősítők tovább várhattak volna a lépéssel, mivel továbbra sem láthatók azok az intézkedések, amelyektől hosszú távon fenntarthatóvá válik az ország költségvetése.
Magyarország besorolását egyértelműen a strukturális reformok bejelentése erősítené meg – mondta el Suppan. Amennyiben ezekkel valódi kiadáscsökkentést lehet elérni, akkor akár fordulhat is a kocka, és később az adósságok feljebb minősítése is elindulhat, vélekedett az elemző.
A friss deviza- és tőzsdei adatokat itt megtekintheti!
A Moody’s leminősítése után a forint zuhanni kezdett , azóta sem tudott felállni a hazai deviza. November 1-je óta a forint 3,23 százalékot esett az euróval szemben. A leminősítést követően a Budapesti Értéktőzsde pedig mínuszban indította a hetet, délelőtt nem volt részvény, mely erősödött volna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.