A magyar gyógyszergyártók számára is jelzésértékű lehet, hogy a generikus előállításban erősíti európai pozícióját a Teva Pharmaceutical Industries Ltd., amely nemzetközi lapértesülések szerint a legmagasabb ajánlattétellel nyertesként jött ki a Ratiopharm Group Internationalért dúló versenyből. Az izraeli óriás – 13,9 milliárd dolláros éves forgalmával a világ legnagyobb generikus gyógyszereket gyártó vállalata – 3,63 milliárd eurót fizet a német Merckle család érdekeltségébe tartozó cégért.
A lapunk által megkérdezett elemzők szerint a nagyobb gyógyszergyártók egyre inkább a generikus gyógyszerszektorban látják a jövőt, vagyis a tegnapi hír fontos jelzés az iparág egészét jellemző átalakulásról, amelyből egyébként a Teva jelentősen kiveszi a részét. Több mint 18 milliárd dollárt költött felvásárlásokra 2003 óta az izraeli cég, az ügyletekből származó forgalomnövekedését évi 5 milliárd dollárra becsülik. Legutóbb, két éve az amerikai Barr Pharmaceuticalért fizetett 5,1 milliárd eurónak megfelelő összeget, azóta a tegnap bejelentett akvizíció számít a legnagyobbnak a szektorban. A tranzakció – amelyért főleg készpénzben fizet a Teva – még az idén lezárulhat, és legkésőbb három éven belül már eredménynövelő hatása lehet a legalább 400 millió dollárra becsült költségmegtakarításnak köszönhetően. A két cég együttes árbevétele 16,2 milliárd dollár volt tavaly, összesen 40 ezer főt foglalkoztatnak közösen.
Fazakas Péter, a Buda-Cash elemzője szerint világszerte konszolidálódik az iparág, vagyis a költségracionalizálás hatására keresnek felvásárlási célpontokat a nagyobb gyártók. A Teva mostani ügylete ráadásul mérsékelt átrendezést okoz a magyar piacon is, ugyanis a két cég egyesülésével közel akkora piaci részesedéssel fog rendelkezni itthon a Teva, mint amekkora az előtte álló Novartisnak van, azt esetleg le is körözheti – véli Fazakas. Az elemző szerint nemzetközi összehasonlításban közepes méretű a mostani akvizíció, ugyanis a nagy fúziók mérete jellemzően a 60 milliárd dollárt is elérheti. Fazakas szerint a jövőben folytatódik az összeolvadás világszerte, ugyanis ma ez egy rendkívül nagy felfutásban lévő terület. Bár ennek további hatása várható a hazai szereplőkre is, azt a szigorú szabályozói környezet is befolyásolja – teszi hozzá.
Pintér András, a Budapest Alapkezelő elemzője úgy véli, hogy a társadalmak elöregedése és a növekvő egészségügyi kiadások a politikusokat és a vevőket is a generikus gyógyszerek felé terelhetik az elkövetkező évtizedekben. A szektoron belül jelenleg ez az egyik legmeghatározóbb iparági trend, és erre épül a Teva stratégiája is. A Teva ráadásul az amerikai piacon rendelkezett eddig erős pozíciókkal, viszont a Ratiopharm átvételével jelentősen megerősödött európai jelenléte is, mely a cég középtávú stratégiájának fontos eleme. Itt 2015-ig tervezi éves forgalmát megháromszorozni, 9,2 milliárd dollárra, míg a globális piacon 31,2 milliárd dollár a forgalmi cél. Elemzők szerint a tranzakcióval főleg Németországban erősíti jelenlétét a cég, ahol eddig a piac 5 százalékát fedte le, míg a Ratiopharm a második legnagyobb szereplő volt, de a generikus gyógyszerek tekintetében nagy növekedést mutató Spanyol-, Olasz- és Franciaországban is lendületbe jöhet.
A Teva európai piacszerzése jelzés lehet a hazai gyártóknak, bár közvetlen hatása nincs a magyar piacra – mondja Pintér. A társaság hazai leánya lapunk megkeresésére nem kommentálta a fejleményeket.
Ezt követően Merckle öngyilkosságot követett el.
Ezt követően Merckle öngyilkosságot követett el.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.