Drámai helyzet alakulhat ki a betegek gyógyszerellátásában. Sok patika – elsősorban a drága készítményeknél – egyik napról a másikra képes csak megrendelni az aktuálisan szükséges orvosságot a nagykereskedőktől, így a betegnek többször is vissza kell mennie a patikába.
Az okokat elemezve Feller Antal, a Gyógyszer-nagykereskedők Szövetségének alelnöke elsőként az alulfinanszírozott patikákat említette, amelyek nem tudnak készletezni, így a nagykereskedőknek naponta akár többször is, rövid határidővel kell szállítani a betegek számára megrendelt gyógyszereket. Tavaly a nagykereskedők évi 9-10 milliárd forint utólagos árengedményt nyújtottak a patikák számára, ami tetemes összeg, hiszen a 2400 gyógyszertár adózott eredménye mindössze 7,9 milliárd forint volt. Mára azonban nagykereskedelem kritikus helyzetbe került, hiszen a patikák kintlévősége 70 milliárd felett van, ebből a lejárt számlák összege 18 milliárd. Tetézi a terheket, hogy az alulfinanszírozott kórházaknál is 10-12 milliárdra nőtt a lejárt gyógyszeradósság állomány. Az egy évvel ezelőtti 27,5 milliárdos kórház konszolidációnak másfél-két hónapig tartott a hatása, majd újra kezdődött az eladósodás. "A beszállítóknak nincs lehetőségük a kórházak további finanszírozására, így gyakran már csak az előzetes pénzutalás után szállítják le a megrendelt árut a számukra"– mondta az alelnök.
Nem csupán magyar jelenség a pénztelenség, de a magyar gazdaság állapota miatt a hazai egészségügy az átlagosnál is kritikusabb helyzetben van, s a Széll Kálmán Tervben jövőre előírt 83 milliárdos gyógyszerkassza lefaragása nagyon sötét képet vetít előre.
Az előírt megtakarítást a gyógyszerárak drasztikus csökkentésével, a tb-támogatások átalakításával kívánja elérni a kormányzat. "Komoly veszélyt jelent a generikus készítmények gyártóira kényszerített vaklicit" – állítja Feller Antal. Hatására ugyanis az alacsonyabb árak miatt csökken a gyógyszerpiac összforgalma, így csökken a nagy-és a kiskereskedelmi árrés-tömeg is. E miatt egyre több patika válik fizetésképtelenné, hiszen a kisebb patikai forgalom után kevesebb lesz az árrés, pedig a 2400 gyógyszertárból 600 üzemgazdasági szempontból már most veszteséges.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.