Ám a hadakozás már hónapok óta tart, ezalatt az EMFESZ számos pert megnyert első fokon, és sokak szerint a szocialisták támogatását is élvezi. Mi változhatott meg, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) november 12-én megjelent a cégnél, majd őrizetbe vette az azóta kiengedett Góczi István ügyvezető igazgatót? „Firtas, aki egyébként 50 milliárd forinttal tartozik az EMFESZ-nek, nemrég személyesen jelentett fel a NNI-nél” – adta meg a magyarázatot lapunknak Góczi István. „Mivel polgári peres ügyeinkben alulmaradni látszik, a polgári perek tárgyait igyekszik bűnügynek feltüntetni.”
A Mabofi–EMFESZ (vagy Firtas–Góczi) kapcsolat megromlása arra az orosz–ukrán gázmegállapodásra vezethető viszsza, amely miatt ez év január 1-jétől egy másik Firtas-érdekeltség, a RosUkrEnergo (RUE) nem szállíthatott gázt az EMFESZ-nek. (A RUE 2015-ig évi hárommilliárd köbméter gáz szállítására vállalt kötelezettséget.)
A gáz viszont továbbra is beérkezett az országba, és azt az EMFESZ át is vette, de szerződés híján nem volt kinek fizetnie érte. Ezért márciusban, és információink szerint a napokban is, bejelentkezett az ügyben a Magyar Energia Hivatalnál (MEH) a Gazprom Export mint a RUE gázszállítója. Márciusban azt kérte, vizsgálja meg a hivatal, hogy kinek a gázát veszi át az EMFESZ, most pedig arra hívta fel a figyelmét, hogy a kft. továbbra sem fizette ki az év első négy hónapjában átvett gáz árát – 402 millió köbméterről van szó – körülbelül 150 millió dollár értékben.
Ám a – minisztériumi ellenőrzésű, így közvetve MSZP-s befolyásolásnak kitett – MEH sem a tavasszal, sem most, az ősszel nem kívánt igazságot tenni. „Csak a fogyasztók ellátásának biztonságát kell néznünk, az pedig zavartalan” – mondta lapunknak a nyár elején Horváth J. Ferenc akkori főigazgató. Most Vigassy Csaba szóvivő nyilatkozott hasonlóan: „A MEH nem illetékes a két társaság (a RUE és az EMFESZ) gázeladási szerződésének az ügyében állást foglalni, és a szerződésüket sem kell jóváhagynia. Nem tudom megítélni, miért éppen most lépett a NNI.” Felvetésünket, hogy a levél tartalmáról a hivatal valakit esetleg tájékoztatott, a szóvivő nem cáfolta és nem is erősítette meg.
A tavaszra az EMFESZ számára is tarthatatlanná vált, hogy nincs érvényes gázszerződése. A RUE-vel meglévő kapcsolata ekkorra lényegében megszűnt, a Mabofival lévő pedig megromlott, részben a fent említett, 50 milliárd forintos kölcsön miatt.
Góczi István április 26-án oldotta meg a gordiuszi csomót: az EMFESZ-t egy dollárért eladta a svájci RosGas AG-nek, amellyel azután 2018-ig szóló gázimportszerződést kötött. A RosGas átvállalta a kft. mintegy 150 millió dolláros gázszámlatartozását is. Úgy állt tehát, hogy az EMFESZ-nek megint lesz saját gáza, s viszontláthatja a Mabofitól visszavárt pénzét is, mert a korábbi Firtas-csoporton belüli kölcsöne átminősült követeléssé. Az EMFESZ nemrég küldött egy közel 1,8 milliárd dolláros számlát is Firtasnak, a vele való üzleti kapcsolatok lezárásaként.
Ám a bonyodalmak csak nőttek a tulajdonosváltással. Góczi István ugyanis egy a Firtastól több éve, adásvételi ügyletekre kapott felhatalmazás alapján adta el az EMFESZ-t. Firtas tagadja, hogy a felhatalmazás az EMFESZ eladására is vonatkozott volna, és azt állítja, nem is tudott az ügyletről. Góczi István korábban és most, az NNI-nél tett vallomásában is cáfolta, hogy az előző tulajdonos tudta nélkül lépett volna.
Viszonylag kevés tudható az EMFESZ új tulajdonosáról. Emiatt viszont meghatározhatatlan a RosGas energiapiaci súlya, s ez megnehezíti, hogy hosszú távú vásárlási szerződést kössön. Az EMFESZ addig is a kül- és a belföldi szabadpiacról vásárol. Átmeneti beszerzésével komoly segítséget ad azoknak a gázkereskedőknek, amelyek a válság miatt nem tudják eladni a gázukat.
Ám az EMFESZ még nem tudja, kinek fizeti majd ki az első négy hónapban átvett gáz árát. „Számlát kapott a RUE-től, amelyet az úgy nyújthatott be, hogy a Gazprom Exporttal időközben megállapodott: az EMFESZ mégis a RUE gázát vette át az év első négy hónapjában” – indokolta meg lapunknak a Mabofi magyarországi képviselője, hogy adhatott számlát egy áru nélküli cég. Ám az EMFESZ nem fizetett. Augusztus 18-i válaszlevelében felhívta Dmitrij Glebko, a RUE egyik igazgatójának figyelmét, hogy a Gazprom, a Gazprom Export és az ukrán állami Naftogaz is többször tájékoztatta, hogy a RUE-nek január 1-jétől nincs gáza. A levél aláírója, Grébecz Ká-
roly műszaki igazgató a Gazprom Export említett, MEH-nek küldött tavaszi kérésére is emlékeztette Glebkót, s hogy a MEH 90 nap után átadta az ügyet az uniós központi vámszerveknek, amelyek máig nem sem foglaltak állást. A megoldáshoz további egyeztetésre van szükség a Gazprommal és a Naftogazzal.
Góczi István rámutatott: korántsem olyan egyszerű, hogy a RUE benyújtja a számlát, az EMFESZ pedig fizet. Nem mindegy, milyen árat alkalmaznak, mellesleg a helyzet tisztázatlansága miatt az érintett gáztétel el sincs vámolva. Épp az egyik polgári pernek kell megoldania e bonyolult elszámolási vitát.
A Mabofi illetékese szerint az EMFESZ rosszul járna, ha elfogadná a RUE számláját, mert azonnal kellene fizetnie. (Góczi István cáfolta, hogy cégének ne lenne pénze a 150 millió dollár kifizetésére.) A számla elfogadásával az EMFESZ azt is elismerné, hogy a RUE-vel való üzleti kapcsolatot saját maga szakította meg, emiatt viszont jelentősen csökkenne a közel 1,8 milliárd dolláros követelése is, márpedig annak nagy részét éppen a RUE szerződésszegéséből fakadó kárára alapozta. „Maga a RUE is behajtana 500 millió dollárt az EMFESZ-en egy svéd választott bíróság közbenjárásával” – emlékeztetett a Mabofi képviselője. Az összeg a 2008 utolsó negyedében, az idei első négy hónapban szállított gáz árából és a 2005–07-es fizetések késedelmi pótlékából áll.
A következő hónapok újabb fordulatokat ígérnek: több perben másodfokon is döntés várható, közben pedig állást foglalhat a NNI a Firtas-feljelentés ügyében. Eldőlhet, hosszabb távon mely gázszállítóra számíthat az EMFESZ, sőt, akár még rendeződhet is a kapcsolata volt tulajdonosával.
„Erős a verseny a gázpiacon, nem csoda, ha sokan kívánják az EMFESZ végét vagy annak a megszerzését, s emiatt még Firtas támogatóivá is válnak. Igaz, éppen ezért nem kizárt, hogy valóban kiszámítottak az EMFESZ elleni lépések.”
„Erős a verseny a gázpiacon, nem csoda, ha sokan kívánják az EMFESZ végét vagy annak a megszerzését, s emiatt még Firtas támogatóivá is válnak. Igaz, éppen ezért nem kizárt, hogy valóban kiszámítottak az EMFESZ elleni lépések.”-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.