A szakember szerint a piaci szereplők egyelőre csak beárazták a tüntetéseket, ám ilyenkor a spekuláció is hajtja felfelé az olaj árát. Ha a megmozdulások átterjednének más, közel-keleti olajtermelő államokra, az komoly olajválságot okozna a világban – hangzott az interjúban.
A líbiai események ténylegesen hatottak most már a világ tőzsdéire és piacaira – a jövőben pedig ezeknek a kihatásoknak folytatódása várható – nyilatkozta a Közbeszédnek Sarkadi Szabó Kornél. Az egyiptomi zavargásoknál – lévén az ország nem jelentős olajkitermelő – úgy tűnt fel, hogy a piac megnyugszik. Líbiában viszont komoly olajkitermelés folyik, a világ termelésének nem kevesebb mint két százalékát adja az ország – emlékeztetett az elemző. Jelenleg közel 120 dollár a Brent hordónkénti ára, miközben a WTI nyersolaj is 100 dollár fölötti áron kel el.
Az olajellátás fizikai fenyegetettségén túl a szereplők attól is elkezdtek félni, hogy a tüntetéssorozat tovaterjed, mondjuk Szaúd-Arábiára, vagy Iránra – utóbbi estekben még komolyabb olajkiesés következhetne be – mutatott rá a szakértő.
A gond az, hogy a líbiai olaj nagyon jó minőségű, pótlása ezért költséges. Ha további közel-keleti olajtermelő államokra terjed ki a forradalom, akkor a világ olajtermelésének tíz-húsz százaléka is veszélybe kerülhet, ez pedig nagyon komoly olajválságot jelentene – nyilatkozta Sarkadi Szabó Kornél.
"Most ezt az amúgy is magas inflációt, áremelkedést a tüntetéshullám még jobban megspékeli" – érvelt az elemző. Sarkadi Szabó Kornél szerint - ha így maradnak az olajárak – a hatásokat legelőször az üzemanyagok árában fogjuk érezni idehaza. Emlékeztetett: a MOL-nál heti felülvizsgálás van életben, egy hónap alatt nagyon könnyen elérheti a négyszáz forintot a benzin literenkénti ára.
Mint arról beszámoltunk, a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) és Szaúd-Arábia ígéretet tett arra, hogy növelik a kínálatot azért, hogy fedezzék a kieséseket. Ez azonban nem enyhítette az olajpiacokon kialakult feszültséget. Az olajárak folyamatos emelkedése felnyomhatja az üzemanyagok és az élelmiszerek árát.
A Financial Times szerint eddig napi 350 ezer hordóval, azaz mintegy 22 százalékkal csökkent Líbia olajkitermelése. A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) jelentése szerint az ország napi 1,6 millió hordót termel ki békeidőben, ez megfelel Görögország teljes napi olajigényének.
Az IEA vezetője azzal próbálta megnyugtatni a piacokat, hogy közölte: becslésük szerint a fölösleges kapacitások bevetésével napi 4 millió hordó olajhoz juthat a világ egy éven át.
Gregory MacDonald olajipari elemző szerint azonban a kijelentés figyelmen kívül hagy pár tényt. Ezek egyike, hogy a nem-OPEC tagországok, amelyek a teljes kitermelés 60 százalékát adják, eddig is maximális sebességgel dolgoztak, esetükben nincs lehetőség a kitermelés további növelésére. Az elemző felhívja a figyelmet arra, hogy az OPEC tagországok tekintetében mért tartaléknak csak az a kapacitás tekinthető, amelyet azonnal be lehet vetni, ez pedig jóval kisebb, mint amit a számok sejteni engednek. MacDonald számítása szerint az OPEC-készlet mindössze 57,5 napnyi olajat tartalmaz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.