A Süddeutsche Zeitungban olvasható elemzésből kiderül: számos német szakember arra figyelmeztet, hogy a Gazprom túl nagy hatalmat szerez a német gazdaság fölött, az orosz óriásvállalat befolyása sokak szerint már veszélyes mértéket ér el. A lap idézi Alekszej Millert, a Gazprom vezérigazgatóját, aki a közelmúltban egy prágai gazdasági csúcson úgy fogalmazott: a Gazprom expanziója még csak kezdeti szakaszánál tart. A vállalat deklaráltan tovább növelné befolyását Németországban, ennek kapcsán érdeklődéssel figyeli az E.On ténykedését, hiszen a német konszern milliárdos értékű tulajdonrész eladására készül.
A Gazprom kész arra, hogy megvizsgálja a legnagyobb német energiaszolgáltató, vagy annak gáz-leányvállalatának, a Ruhrgasnak a stratégiai részesedés megszerzésére vonatkozó ajánlatait - közölte Miller. A Gazprom vezére nem válaszolt egyértelműen arra a kérdésre, a terveik között szerepel-e az E.On többségi tulajdonrészének megszerzése, azt azonban egyértelművé tette, hogy az orosz gázóriás olyan részesedést szeretne, amelynek segítségével Miller és csapata beleszólhat a német konszern stratégiai terveibe.
Ez a megjegyzés kényes helyzetre utal, hiszen egy jelentősebb részesedés megszerzésével a Gazprom ellenőrzést gyakorolhatna az E.On stratégiailag fontos vezetékrendszere fölött. A lap emlékeztet arra, hogy Berlin a múltban rendre megakadályozta, hogy stratégiai fontosságú vállalatokat orosz cégek vásároljanak fel, erre példa az Opel és az Infineon esete. Előbbi a General Motors tulajdonában maradt ahelyett, hogy az orosz résztulajdonú Magna konzorcium kezébe került volna, utóbbira pedig a Sistema Financial orosz befektetési cég vetett szemet, hiába. Vlagyimir Putyin miniszterelnök korábban többször bírálta emiatt Németországot.
Miközben a Gazprom sorra köti a partnerszerződéseket az ázsiai országokkal és hamarosan Kínával közösen épít egy új gázvezetéket, Európát sem hagyja figyelmen kívül. A vállalat adatai szerint az öreg kontinens gázigénye az idei év első szakaszában már olyan magas volt, mint tavaly télen. Decemberig a Gazprom tervei szerint 500 dolláros áron szállítja a gázt Európába, ez Miller megfogalmazása szerint 100 dollárral magasabb, mint a korábban tervezett összeg, ezért számítani lehet arra, hogy ismét felszöknek a németországi energiaárak. A tervek szerint 2015-re elkészül a Déli Áramlat, amelynek segítségével a Fekete-tengeren át szállítanák az orosz gázt a dél-európai államokba. Eközben az Északi Áramlaton várhatóan 2012-től indul el az orosz gáz, közvetlenül Németországba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.