BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szarkofágba kell temetni a fukusimai erőművet

A Ria Novosztyi által megkérdezett nukleáris szakértők egyöntetűen úgy nyilatkoztak, hogy csak egy szarkofág építésével oldható meg a földrengésben végzetesen megsérült fukusimai erőmű biztonságos lezárása.

"Nem hiszem, hogy a védőburok építése elkerülhető lenne, a kérdés csak az, hogy milyen lesz a szarkofág" – mondta az orosz hírügynökségnek Leonyid Bolsakov, az orosz Atomenergia Intézet munkatársa. A szakértő ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy a szarkofág építése ellenére a fukusimai balesetet továbbra sem lehet egy mondatban említeni a csernobili katasztrófával.

Bár a mai döntés szerint az atomerőmű balesete következtében kialakult vészhelyzet a csernobilival azonos szintű, Fukusimában mindössze 100 kilocurie-nyi sugárzás szabadult ki, míg Csernobilban a sugárzás mennyisége ennek többszöröse, 50 megacurie volt.

A szarkofág építésének ötletével egyetért Hugh Price, az EDF Energy volt munkatársa is, mivel elmondása szerint nagy mennyiségű sugárzóanyag jutott az erőmű környezetébe a sérült tartályokból. Price ugyanakkor úgy látja, talán olcsóbb megoldás, ha a területet elárasztják bórral kevert vízzel, ami leköti a szabad neutronokat és utána távirányított járművekkel be lehet gyűjteni a szennyezett talajt, ez viszont nem minden feltétlenül alkalmazható, ha az összes fűtőelem szétolvadt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.