Kirívóan magas értékelési súlyszámmal esik latba a földbérletek pályázati elbírálásánál a szubjektív elem – derül ki az MSZP által nyilvánosságra hozott haszonbérleti pályázatok értékelési szempontrendszeréből, míg számos objektív, és a birtokpolitikai irányelvek által prioritásként kezelt szempont ennél jóval kisebb jelentőségű.
A pályázó gazdálkodási szervezet formája, tehát például családi gazdálkodó, őstermelő mivolta után kapott eltérő pontszámok értékelési súlyszáma például 1-es. Ugyanekkora súllyal esik latba a pályázó szakirányú végzettsége, gazdálkodási gyakorlatának ideje, de még a pályázó fiatal gazda minősítése is csak 2-es súllyal számolandó a dokumentum szerint.
Ezzel szemben az értékelési szempontrendszer gyakorlatilag egyetlen szubjektív eleme, a maximálisan 10 pontot érő, „a gazdálkodási terv szakmai és gazdasági megalapozottsága, illeszkedése a vidékfejlesztési stratégiához, a földbirtok-politikai irányelvekhez és a pályázati felhívásban rögzített célokhoz” című szempont ezeknél jóval magasabb, 15-ös értékelési súlyszámot kapott.
Ennél a pontnál az adott terület pályázati kiírásának megfelelő üzleti tervet kell az elbírálóknak értékelniük, amely – bár szakmai értékelésről ír a dokumentum – értelemszerűen jóval komolyabb teret enged a szubjektív megítélésnek, mint például a pályázó gazdálkodási formája, kora, vagy szakképzettségének megléte. Számításaink szerint ez az egyetlen sor nagyjából 30-40 százaléka az egész pályázatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.