A mezőgazdaság is segíthette a növekedést

Hazánk szempontjából a GDP-adat lesz a hét legfontosabb adatközlése

A héten megtudjuk, hogyan teljesített a magyar gazdaság és az EU a harmadik negyedévben. Hazánkban a piaci szolgáltatások éves dinamikája továbbra is magas lehetett, ugyanakkor az ipar növekedési hozzájárulása az éves GDP-változáshoz lényegesen csökkent, miközben az építőiparé csak kismértékben javult, és továbbra is számottevően negatív lehetett – vélekedett Dunai Gábor, az OTP Bank közgazdásza. Mindezek következtében a szakértő szerint a mezőgazdaság nélküli versenyszféra éves bővülési üteme 2 százalék alá mérséklődhetett az egy negyedévvel korábbi 2,6 százalékról. Ugyanakkor a rendelkezésre álló terméseredmények és terméseredmény-becslések alapján a mezőgazdaság növekedési hozzájárulása nagyot emelkedhetett, ezért a teljes GDP tekintetében csak kis lassulásra számítunk a második negyedéveshez képest.

Az Egyesült Államokban az inflációs adatokra figyel a piac. A Federal Reserve (Fed) legutóbbi közleményében azt írta, hogy további javulás szükséges a gazdasági folyamatokban a kamatemeléshez. Ehhez elsősorban az infláció további emelkedése, a foglalkoztatottság javulása, lakossági fogyasztás bővülése és az üzleti beruházások emelkedése szükséges a Fed szerint – emelte ki Módos Dániel. Az OTP szakértője hozzátette: a korábban beérkezett harmadik negyedéves GDP-adat a növekedés gyorsulását mutatta, a múlt pénteki munkaerőpiaci számok pedig megnyugtatók lettek, a munkanélküliség csökkent. A várakozások szerint az infláció további emelkedéséről tesznek tanúbizonyságot majd a friss adatok, így egyelőre minden adottnak tűnik a decemberi kamatemeléshez.

Ezt a képet csak Donald Trump elnökké választása árnyalta, mivel a megválasztását követő napon a decemberi kamatemelés esélye 43 százalékra csökkent, és a piacok rossz hangulatban nyitottak. Azóta azonban a rossz hangulatot óvatos optimizmus váltotta fel a piacokon, és a kamatemelés esélye is újra 70 százalék fölé kúszott vissza – mutatott rá az elemző. Ez annak köszönhető, hogy erősödtek a várakozások azzal kapcsolatban, hogy Trump a korábbi szélsőséges kijelentéseihez képest sokkal mérsékeltebb elnök lehet. Emiatt a várakozásokkal megegyező adatok a dollár erősödése irányába hathatnak, de mivel a kamatemelést már nagyon valószínűnek tartják a piaci szereplők, ezért ennek csak mérsékelt hatása lesz a dollárra.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.