BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rengetegen fogják a fejüket jelenlegi fizetésük miatt, de nehéz a váltás

A munkavállalók többsége ma is azt tervezi, hogy ha lehetősége nyílik rá, egy éven belül munkahelyet vált. Sokan egy munkahelyváltástól remélik anyagi problémájuk megoldását.

A vállalkozásoknál dolgozó munkavállalók 49 százaléka elégedetlen a fizetésének a mértékével. A munkavállalók többsége ma is azt tervezi, hogy ha lehetősége nyílik rá, egy éven belül munkahelyet vált, noha 59 százalékuk úgy érzi, hogy tavalyhoz képest beszűkültek az elhelyezkedési lehetőségei – derült ki a Trenkwalder októberben elvégzett munkaerőpiaci kutatásából.

Rengetegen fogják a fejüket jelenlegi fizetésük miatt, de nehéz a váltás
Rengetegen fogják a fejüket a fizetésük miatt, de nehéz a váltás / Fotó: Milan Markovic

Immár egy éve ismét emelkedő pályán mozog a reálbér szintje, a Trenkwalder harmadik negyedéves bérelemzése alapján az infláció jelentős visszaesésének a következményeként a fizikai órabérek reálértéke 10 százalékkal növekedett. A cég mostani, a versenyszférában dolgozó 500 munkavállalónak a fizetésével, illetve jelenlegi munkahelyével kapcsolatos attitűdjeit felmérő kutatása azonban azt mutatja, hogy az alkalmazottak a bérek értékének növekedését késleltetve érzékelik már csak azért is, mivel a bérek alakulása a korábbi inflációs hatásokat csak fokozatosan tudja ellensúlyozni. 

Ráadásul a munkáltatók egy köre a jelenlegi gazdasági helyzetben nem is képes végrehajtani két számjegyű százalékos béremelést.

Mindezek miatt a munkavállalók 61 százaléka ma is arra számít, hogy idén romlani fog az anyagi biztonsága tavalyhoz képest. Ez gyakorlatilag az egy éve mért értékkel (62 százalék) egyezik meg.

A válaszadók 49 százaléka elégedetlen az aktuális bérszintjével, ami csaknem megegyezik a tavaly ilyenkor mért aránnyal. Az eltérés az elvárt béremelés mértékében mutatkozik meg: a fizetésüket keveslők 45 százaléka most megelégedne 20 százalékon belüli béremeléssel is, egy éve még csupán 31 százaléknyian állították ezt. A válaszadók további 29 százaléka 20-30 százalék közötti pluszjövedelmet tartana megfelelőnek.

A túlnyomó többség azonban legkorábban januárban számíthat a következő fizetésemelésre: 

októberben mindössze a válaszadók 19 százaléka számolt be arról, hogy munkáltatója év közbeni emelt a fizetésén

– tavaly, az inflációs környezetben ez az arány még elérte a 28 százalékot. Év végi bónuszt a válaszadók 44 százaléka vár a munkáltatójától. Háromnegyedük a tavalyihoz hasonló mértékű pluszjuttatásra számít, többet 17, míg kevesebbet 9 százalékuk fog várhatóan kapni az előző évhez képest.

Munkahelyváltástól várják a jobb fizetést

Ebben a helyzetben igen magas azok aránya, akik egy munkahelyváltástól remélik anyagi problémájuk megoldását. Jelenleg a válaszadók 52 százaléka tervez egy éven belüli munkahelyváltást, ami 6 százalékponttal magasabb arány a tavaly ilyenkor mért 46 százalékhoz képest. A váltási küszöb is lejjebb került: ma már 30 százalékkal kedvezőbb alternatív állásajánlatért az összes válaszadó 71 százaléka hagyná ott jelenlegi állását a tavaly októberi 65 százalékkal szemben. 12 százaléknyian pedig már 10 százalékkal magasabb fizetésért is váltanának.

Jelenleg a válaszadók 59 százaléka érzi úgy, hogy idén nehezebben lehet egy, a szakmájának megfelelő munkahelyen elhelyezkedni, mint egy évvel korábban.

Ez az arány tavaly 53, míg két éve csupán 45 százalék volt. „Bár a munkahelyváltás lehetőségei beszűkültek, a cégek többsége továbbra is kénytelen részt venni a bérversenyben akkor is, ha a jelenlegi piaci környezet ezt alapvetően megnehezíti – mutat rá Nógrádi József, a Trenkwalder kereskedelmi igazgatója.

Bemondták a vállalkozók: ha nincs adócsökkentés, nagyobb minimálbér-emelés sem lesz 2025-ben

Adó- és járulékcsökkentésben bíznak a vállalkozók , legalább ezen múlik, hogy jövőre eléri-e a 10 százalékot a minimálbér-emelés mértéke, erről beszélt a Világgazdaságnak Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára. Szerinte óvatosság indokolt egy olyan helyzetben, amikor a gazdasági növekedés még az egy százalékot sem éri el. Ha nincs állami szerepvállalás, akkor 2025-ben a minimálbér 8, a garantált bérminimum pedig 6 százalékkal növekedhet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.