A központi bankok további monetáris élénkítésére lehet szükség és a költségvetési szigorítások elhalasztására a gazdasági növekedés lassulásának elkerülése érdekében – derül ki az OECD jelentéséből.
A G7 országok bruttó hazai terméke 1,4 százalékkal bővülhet a harmadik negyedévben, a növekedési ütem 1 százalékra lassulhat a 2010-es év utolsó negyedévében. A gazdasági növekedés folyamatosan lassul, az első negyedévben 3,2 százalékról a második negyedévre 2,5 százalékra fékeződött a bővülés üteme.
Amennyiben növekedés lassulása mögött hosszabb távon ható erők húzódnak meg, úgy a monetáris élénkítés eszköze lehet a megoldás: a kvantitatív (mennyiségi) lazítás mellett a zérushoz közeli kamatszint fenntartása is enyhítést nyújthat. Az OECD szerint "a fiskális konszolidáció is késleltethető, amennyiben azt lehetővé teszik a finanszírozási körülmények".
A nyilvánvaló veszélyek mellett több optimizmusra okot adó körülményt is felsorol az OECD jelentése. Nem valószínű, hogy a következő időszakban csökkenne a beruházások mértéke, mivel jelenleg alacsony szinten van, a vállalati szektor erős profitkilátásokkal rendelkezik és a felhalmozott készletek további csökkentése sem valószínű.
A növekedés lassulására több alkalommal is figyelmeztettek már az elemzők, vannak akik a W-alakú recessziót sem tartják kizártnak. A Fitch legfrissebb elemzése arra figyelmeztet, hogy a költségvetési megszorítások újabb válságba sodorhatják az eurózóna gazdaságát. A hitelminősítő kiemeli azt is, hogy az euróövezeti tagállamok költségvetési finanszírozási szükségletei jelenleg a legmagasabbak a valutaunió 1999-es indulása óta. A Fitch prognózisa szerint az egyes tagállamok bruttó államháztartási finanszírozási igénye az idén csaknem megkétszereződik, a GDP-hez mért tavalyi 9,3 százalékos középértékről 18 százalékra, és e szint közelében marad 2011-2012-ben is.
Az adósságválságnak nincs vége
Az eladósodott országok (Portugália, Írország, Görögország és Spanyolország) kötvényeit kockázatosnak tartja a piac, és az aggodalmak felerősödésével újra kötvényeket vásárolt az EKB . A közösségen belüli monetáris politikát irányító jegybank portugál, görög és ír papírokat vásárolt – olvasható a Financial Times hasábjain.A görög papírok hozamai az EU-IMF mentőcsomag előtti, májusi szintre kúsztak fel. Az EKB 61 milliárd euró értékben vásárolt állampapírokat, elsősorban görög, ír és portugál államadósságot május 10-e óta. A görög két éves kötvény hozama 10,33 százalékra ugrott szerdán. A piac bizalma Görögországgal kapcsolatban tovább csökkent, mikor szerdán kiderült, hogy az ország mélyebb recesszióban van, mint gondolták.
A görög GDP vártánál nagyobb csökkenése ismét felerősítette az aggodalmat. A görög gazdaság a második negyedévben nagyobb zuhanáson ment keresztül, mint várták. A gazdasági lassulás 1,8 százalékos volt a megelőző három hónaphoz képest. A visszaesés mértéke nagyobb mint az előzetes 1,5 százalékos becslés – közölte a ország statisztikai hivatala szerdán.
Éves alapon számítva Görögország gazdasága 3,7 százalékkal zuhant a második negyedévben, ami szintén nagyobb, mint az előzetes 3,5 százalékos várakozás.
A banki stresszteszt hitelessége megkérdőjeleződött
Az európai bankok stressztesztje nem mutat valós képet a bankok helyzetéről – írta a hét folyamán a WSJ. Egyes bankok nem mutatták be a kockázatos állampapír-állományukat.
Az elemzés rámutatott, hogy a bankok a stresszteszten nem számoltak be a kockázatos állampapírjaikról. A stersszteszt hitelességét eddig is megkérdőjelezték, de „csak” olyan aggályok merültek fel, hogy nem volt elég szigorú a teszt. Egészen a közelmúltig a befektetők nem aggódtak az államkötvények birtoklása miatt, úgy tekintettek rá mintha lényegében kockázatmentes lenne. A világgazdasági folyamatok rámutattak, hogy egyes állampapírok nagy kockázattal járnak. A tőzsdék, a bankpapírok vezetésével egész Európában esést mutattak.
Számos bank kihagyta kereskedési céllal tartott államkötvényeit a felmérésből, míg mások csak a short pozíciókkal foglalkoztak a CEBS megkeresésekor. Akadt olyan ország, ahol központi forrásból származó adatok alapján végezték az ellenőrzést, míg máshol ezek alapját a banki jelentések adták.
Az adósságválságnak még nincs vége Európában, a banki stresszteszt hitelessége erősen megkérdőjeleződött, az EKB kockázatos PIGS kötvényeket vásárol, és a növekedéssel kapcsolatos kockázatok fokozódnak világszerte. Ebben a környezetben egyre nehezebb Magyarország helyzete is, még akkor is nehéz évünk lesz, ha a fiskális pálya kirajzolódni látszik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.