A Wall Street Journal mai elemzése rámutatott, hogy a bankok a stresszteszten nem számoltak be a kockázatos állampapírjaikról. A stersszteszt hitelességét eddig is megkérdőjelezték, de „csak” olyan aggályok merültek fel, hogy nem volt elég szigorú a teszt.
A tesztben a 91 legnagyobb európai bank vett részt, melyben ki kellett mutatniuk a március 31-ei állampapír-állományukat is. A banki stresszteszten 7 bank bukott meg.
A bankok nem mutatták be teljes portfóliójukat, így a piac torz képest kaphatott a pénzintézetek állapotáról, államadósság-állományáról. A bankok azt mondták, hogy az Európai Bankfelügyelők Bizottságának útmutatását követték. A CEBS szóvivője visszautasította a megjegyzést.
A spanyol állampapírokat 6,6 milliárd euróban mutatták ki a francia bankok, míg a Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) adatai 34,7 milliárd eurót mutatnak. A görög államadósság finanszírozásán is kozmetikáztak ezek a hitelintézetek: a 20 milliárd euró helyett 11,6 milliárdot vallottak be. A Portugál papírokat 4,9 milliárd euróra becsülték, míg a valós adat 15,1 milliárd euró. Egyes bankok arra hivatkoztak, hogy a kereskedési célból tartott állampapír-állományuk folyamatosan változik.
A bankok eltitkolták short-pozícióikat. Ha egy bank 100 millió görög papírt birtokolt, 25 millió euró értékben short-pozícióban, akkor 75 milliót mutatott ki.
Színjáték a banki stresszteszt - Beláthatatlan következmények
Egészen a közelmúltig a befektetők nem aggódtak az államkötvények birtoklása miatt, úgy tekintettek rá mintha lényegében kockázatmentes lenne. A világgazdasági folyamatok rámutattak, hogy egyes állampapírok nagy kockázattal járnak. A bankpapírok egész Európában esnek.
A görög kötvények birtoklása például igen kockázatos. A Concorde szerint a görög államcsős kockázata magas, a piac 90 százalék valószínűséget ad egy 7-10 éven belüli csődnek. A befektetők és a közgazdászok Spanyolországot, Írországot és Portugáliát előszeretettel emlegetik egy lapon Görögországgal a magas költségvetési hiányuk és államadósságuk miatt (PISG országok).
A banki stressztesztek célja az volt, hogy megnyugtassa a befektetőket és a bankárokat a hitelintézetek helyzetéről, és valós képet kapjanak az európai pénzügyi rendszer állapotáról. A WSJ megmutatta, hogy nincs minden rendben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.